avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Completare declaratia 101
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Completare declaratia 101

Buna ziua,

Citind articolul dvs.din data de 26 ianuarie 2011, apelez la ajutorul dvs. in legatura cu urmatoarea dilema:
- in calculele de recuperare a pierderilor fiscale inregistrate in anii precedenti anului 2013, cum se ia perioada fiscala 2010 ca 1 an 2010, sau ca doi ani fiind doua perioade fiscale?
- pot sa iau in calcul la determinarea impozitului pe profit pentru anul 2013 pierderea fiscala inregistrata in anul 2008 (adica acum 5 ani)?

Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 14:01, 23 Ianuarie 2014

- in calculele de recuperare a pierderilor fiscale inregistrate in anii precedenti anului 2013, cum se ia perioada fiscala 2010 ca 1 an 2010, sau ca doi ani fiind doua perioade fiscale?




Norme Cod fsical:

99^4. În aplicarea prevederilor art. 34 alin. (18) din Codul fiscal, pierderea fiscală aferentă perioadei 1 ianuarie — 30 septembrie 2010 se recuperează din profiturile impozabile obținute în următorii 7 ani consecutivi, potrivit art. 26 din Codul fiscal, perioada 1 octombrie —31 decembrie 2010 fiind considerată primul an de recuperare a pierderii fiscale.

Pierderea fiscală aferentă perioadei 1 octombrie — 31 decembrie 2010 se recuperează potrivit art. 26, respectiv art. 32 din Codul fiscal, din profiturile obținute în următorii 7 ani consecutivi, respectiv 5 ani consecutivi în cazul pierderilor realizate prin intermediul unui sediu permanent situat într-un stat străin.

Pierderea fiscală înregistrată în anii anteriori anului 2010 se recuperează potrivit prevederilor art. 26, respectiv art. 32 din Codul fiscal, anul 2010 fiind considerat un singur an fiscal în sensul celor 5 ani, respectiv 7 ani consecutivi.


- pot sa iau in calcul la determinarea impozitului pe profit pentru anul 2013 pierderea fiscala inregistrata in anul 2008 (adica acum 5 ani)?


Cod fiscal:

ART. 26 Pierderi fiscale

(1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.
.....
(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pierderea fiscală anuală realizată începând cu anul 2009, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.


Deci pierderea fiscala din D101 pt anul 2008 o recuperati in 2009-2013 inclusiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lmpozit micro lenuivan lenuivan 1.incepand cu 01.02.2013 am devenit microintreprindere, pana atunci am inreg pierdere, se poate recupera pierderea inregistrata la 31.01.2013? 2.Pe firma nu ... (vezi toată discuția)
Recuperarea pierderilor Eva_56 Eva_56 In anul 2008 am infiintat un SRL.In ianuarie 2010 am solicitat suspendarea activitatii pe o perioada de 3 ani. La data suspendarii soietatea inregistra ... (vezi toată discuția)
Recuperare pierdere gabi.b gabi.b In perioada ianuarie 2010- septembrie 2010 am obtinut profit si am platit imozit de 16% pe profit. In perioada octombrie 2010- decembrie 2010 am avut ... (vezi toată discuția)