avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporuri acordate potrivit Legii 330/2009 si respectiv ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporuri acordate potrivit Legii 330/2009 si respectiv Legii 284/2010

Va rog sa-mi spuneti daca se poate solicita instantei de judecata acordarea sporului de politist local aferente perioadei 01.01.2010 - 31.12.2010, respectiv a sporului lunar de 7% din salariul de baza aferent anului 2010, potrivit L. 330/200 si acordarea sporului aferent perioadei 01.01.2011 pana in prezent, in procent de 7,5% din salariul de baza (3 clase de salarizare succesiva) potrivit L.284/2010.
As dori sa stiu si temeiurile legale in care se pot sau nu acorda aceste sporurui .
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: popflorincozmin , utilizator 13:12, 22 Ianuarie 2014
Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.

Prin urmare, pentru 2010 ,actiunea in instanta va fi respinsa ca fiind prescrisa.
Va multumesc, insa eu nu m-am referit la termenul general de prescriptie ci la ce prevederi legale se poate face trimitere pentru acordarea (sau nu) a acestor sporuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii contractuali Petro38 Petro38 am urmatoarea situatie: o institutie a facut corectii la salarii, in luna dec 2017, pt perioada iunie - dec 2017, calculand astfel: inainte de corectie, spre ... (vezi toată discuția)
spor pt.control financiar preventiv sorin dan sorin dan Buna ziua, va rog daca ma poate ajuta cineva sa inteleg si eu cum aplic de la 1 ianuarie 2010 spor pentru complexitatea muncii( spor pt. control financiar ... (vezi toată discuția)
Spor de arma Danyella_tm Danyella_tm Buna seara, Intrebare : ce se intampla cu sporul de arma ? Cine si in ce conditii il poate primi ? Caz concret - o persoana a lucrat la Corpul Gardienilor ... (vezi toată discuția)