Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporuri acordate potrivit Legii 330/2009 si respectiv ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporuri acordate potrivit Legii 330/2009 si respectiv Legii 284/2010

Va rog sa-mi spuneti daca se poate solicita instantei de judecata acordarea sporului de politist local aferente perioadei 01.01.2010 - 31.12.2010, respectiv a sporului lunar de 7% din salariul de baza aferent anului 2010, potrivit L. 330/200 si acordarea sporului aferent perioadei 01.01.2011 pana in prezent, in procent de 7,5% din salariul de baza (3 clase de salarizare succesiva) potrivit L.284/2010.
As dori sa stiu si temeiurile legale in care se pot sau nu acorda aceste sporurui .
Va multumesc
Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.

Prin urmare, pentru 2010 ,actiunea in instanta va fi respinsa ca fiind prescrisa.
Va multumesc, insa eu nu m-am referit la termenul general de prescriptie ci la ce prevederi legale se poate face trimitere pentru acordarea (sau nu) a acestor sporuri.