Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere la nasterea unui copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere la nasterea unui copil

Buna ziua,
Conform contractului colectiv de munca din firma la care lucrez, pentru nasterea unui copil se acorda 5 zile +10 zile daca a urmat cursuri de puericultura.
Intrebarile mele sunt:
- in contract nu precizeaza niciunde ca este vorba doar de tata, inseamna ca pot lua si eu (mama) aceste zile libere?
- daca pot lua aceste zile libere, pot sa le iau inainte de concediul de maternitate?
- daca nasc in spital in februarie, pot sa incep concediul de maternitate din martie? Trebuie sa fiu deja in concediu de maternitate atunci cand nasc?
Va multumesc.
Buna ziua,
Daca prima zi a concediului de maternitate trebuie sa fie obligatoriu ziua nasterii, iar eu as fi in concediu de odihna in acea perioada, inseamna ca se suspenda automat concediul de odihna si se reia automat dupa ce se termina concediul de maternitate?
Va multumesc.
Intr-adevar, asa este. Concediul medical suspenda concediu de odihna care se va relua la terminarea concediului medicale.