Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Transport marfa Germania - litigiu legea aplicabila
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Transport marfa Germania - litigiu legea aplicabila

Speta: litiu intre 2 societati, prima din Romania, cealalta din Germania. Nu exista contract, marfa se livreaza pe baza de factura, comanda confirmata si documente de expeditie cu confirmarea primirii marfii. Clientul german nu achita, unde ne judecam si dupa ce legislatie in acest caz?
Dreptul transportului de marfa prevede mai multe legi aplicabile in materia livrarii. Exista posibilitatea ca, in lipsa contractului de prestari, conform Regulamentul (CE) nr. 864/2007 al Parlamentului European şi al Consiliului din 11 iulie 2007 privind legea aplicabilă obligaţiilor necontractuale, judecata sa se tina in statul care a avut loc dauna, prejudiciul (deci Romania) am in vedere in acest sens articolul 4, care desemneaza legea tarii in care au avut loc daunele directe (deci Romania, societatea dvs fiind din Ro), in cazurile în care părţile nu au ales legea aplicabilă unei obligaţii necontractuale generată dintr-un delict. Prin urmare, va puteti judeca si la noi, pe acest aspect. Insa, maxima mea recomandare este, ca, pe viitor, sa incheiati cu toti partenerii de afaceri un minim de contract (de preferabil redactat de un avocat specializat in dreptul transporturilor (!!) care sa rezolve in mod clar problema competentelor, in cazuri similare. Plata nu este o optiune, este o obligatie - prin urmare trebuie sa va asigurati de respectarea drepturilor dvs. Mult succes!!