Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA

Buna ziua,

O societate comerciala ce inregistreaza pierdere la sfarsitul anului, poate deduce TVA-ul unei facturi ce reprezinta "masa servita cf nota de plata"? Multumesc anticipat!!
Buna seara,

Deductibilitatea TVA nu se determina in functie de rezultatul financiar al unei companii. In cazul in care achiztiile cu taxa sunt efectuate in scopul operatiunilor taxabile, aveti drept de deducere a taxei, indiferent daca aveti sau nu pierdere.

Daca puteti demonstra ca masa servita este cheltuiala efectuata in scopul operatiunilor taxabile(adica genereaza operatiuni pentru care colectati taxa), puteti deduce.

Numai bine
Este vorba de o masa de protocol. Asadar, nu pot deduce TVA ul. Corect?