avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA

Buna ziua,

O societate comerciala ce inregistreaza pierdere la sfarsitul anului, poate deduce TVA-ul unei facturi ce reprezinta "masa servita cf nota de plata"? Multumesc anticipat!!
Cel mai recent răspuns: ana_frincu , utilizator 19:38, 24 Ianuarie 2014
Buna seara,

Deductibilitatea TVA nu se determina in functie de rezultatul financiar al unei companii. In cazul in care achiztiile cu taxa sunt efectuate in scopul operatiunilor taxabile, aveti drept de deducere a taxei, indiferent daca aveti sau nu pierdere.

Daca puteti demonstra ca masa servita este cheltuiala efectuata in scopul operatiunilor taxabile(adica genereaza operatiuni pentru care colectati taxa), puteti deduce.

Numai bine
Este vorba de o masa de protocol. Asadar, nu pot deduce TVA ul. Corect?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva deductibil? MARY081968 MARY081968 buna seara am o intrebare,...daca poate cineva sa imi raspunda...o societate ( microintr) detine o barca cu motor....caruia i s-a defectat ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile srl emil99 emil99 Buna ziua SRL COD CAEN: 6312 Doresc sa-mi cumpar un Espressor + Rasnita pentru birou (cost aproximativ 4500 LEI). Poate fi considerata aceasta ... (vezi toată discuția)
Inregistrare aport asociat tampau gabriela tampau gabriela O societate a cumparat un teren in valoare de 30.000 euro pentru ridicarea unei constructii pentru firma ( sala pentru nunti ) .Pentru plata furnizorului de ... (vezi toată discuția)