Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de somaj

Buna ziua ,

As dori sa stiu daca o persoana care a trait in alta tara timp de 10 ani ar putea beneficia de ajutor de somaj aici in Romania deoarece s-a intors in tara definitiv. .Care ar fi conditiile ce trebuie indeplinite ?.Va multumesc
lavy80, utilizator
Pentru a benficia de indemnizatia de somaj e necesar sa indepliniti cateva conditii.In cazul unei persoare abia intoasa in tara nu este indeplinita cerinta de a fi obtinut venituri impozabile 12 luni in ultimele 24 .Ca urmare, pesoana in cauza nu este eligibila pentru indemnizatia de somaj.