Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire RCA (Obligatii Asigurator)
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire RCA (Obligatii Asigurator)

In urma unui accident fara victime autoutilitara mea a suferit avarii ce presupun, din discutiile avute cu asiguratorul daune totale.
In procedul verbal intocmit de politie se mentioneaza ca vina este exclusiva a persoanei care m-a accidentat.
Ulterior dupa multe tergiversari mi s-a deschis un dosar cu fisa de constatare confirmandu-se faptul ca nu mai este posibila reparatia,si totodata ca este nevoie de o aprobare pentru despagubiri de la centrala din Bucuresti si voi primi un raspuns.
A trecut o perioada de timp si acest lucru nu s-a intamplat.Dand un telefon in acest sens alta gaselnita(au nevoie de aprox.6 luni pentru investigatii).
Nu stiu ce sa mai inteleg...
Din ce stiu trebuiau sa-mi trimita ceva scris in acest sens...
Va rog sa ma luminati:sorry: in aceasta privinta intrucat nu mai stiu ce sa fac:frantic:
Faptul ca autoutilitara nu mai este disponibila imi produce prejudicii zilnice de aprox.1000 lei.
Multumesc,

Dvs.ati patit ceva in urma accidentului ?? Un document medical aveti ?
conform legislatiei in vigoare societatile de asigurare au dreptul sa efectueze investigatii proprii in termen de 3 luni de la avizarea daunei. In termen de 10 zile de la data avizarii daunei societatea de asigurare este obligata sa va anunte ca efectueaza investigatii proprii.
In interiorul termenului de 3 luni asiguratorul este obligat sa va comunice fie o oferta de despagubire, fie hotararea de respingere a despagubirii.
ing. Ioan Ciobanu