Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN

Buna ziua,
ce cod CAEN ar trebui sa activez in cazul in care societatea doreste sa se ocupe de Antreprenoriat in constructii, mai exact in realizarea de santuri pentru cablurile de telecomunicatii
4312 Lucrări de pregătire a terenului

Această clasă include:
-curăţarea amplasamentelor
-lucrări de mutare a pământului: excavaţii, umplere, nivelarea şi împrejmuirea amplasamentelor, săparea şanţurilor, eliminarea pietrelor, dinamitări etc.
-pregătirea şantierelor pentru exploatări miniere:
-îndepărtarea surplusului de pământ şi alte lucrări de dezvoltare şi pregătire a şantierelor miniere, cu excepţia amplasamentelor în al căror subsol se află zăcăminte de petrol şi de gaze naturale
Această clasă include de asemenea:
-executarea drenurilor (scurgerilor) pentru amplasamentul clădirilor
-executarea canalelor de scurgere pentru terenuri agricole şi forestiere

Această clasă exclude:
-lucrări de foraj pentru extracţia petrolului sau a gazului, vezi 0610, 0620
-decontaminarea solului, vezi 3900
-forarea puţurilor de apă, vezi 4221
-săparea puţurilor, vezi 4399