avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CAEN pentru fasonarea fierului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CAEN pentru fasonarea fierului

Buna ziua, as dori sa ma ajutati sa aleg codurile CAEN pentru fasonarea otelului beton si comercializarea produselor obtinute.Dorim sa infiintam o firma care sa fasoneze fierul pentru diversi beneficiari (cu materialul clientului) prestand doar o manopera dar dorim sa si cumparam otel beton,pe care sa il fasonam si sa il vindem ca produs finit pentru constructii. Ce coduri CAEN ar trebui autorizate pentru a putea desfasura aceste activitati? Va multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: ocristina , utilizator 14:32, 24 Octombrie 2018
CAEN 4399 Alte lucrari speciale de constructii n.c.a.
Aceasta clasa include:

-activitati de constructii specializate intr-un domeniu comun diferitelor tipuri de structuri, necesitand calificare sau echipament specializat:
-constructii de fundatii, inclusiv fixarea pilonilor
-lucrari de izolatii impotriva igrasiei si hidroizolatii
-indepartarea igrasiei din cladiri
-forarea puturilor de apa
-inaltarea elementelor de structura din otel fabricate de terti
-fasonarea otelului
-zidarii din caramida si piatra
-inaltarea si demontarea schelelor si platformelor de lucru, excluzand inchirierea de schele si , ,, , , platforme de lucru
-inaltarea cosurilor si a cuptoarelor industriale
-lucrari ce impun cerinte speciale care necesita abilitati de catarare si utilizarea de echipament special, de exemplu pentru lucrul la inaltime pe structuri inalte
-lucrari subterane
-constructia piscinelor descoperite
-curatarea cladirilor la exterior cu abur, prin sablare si metode similare
-inchirierea macaralelor si echipamentelor de constructii, de utilizare generala, cu operatori

Aceasta clasa exclude:
-inchirierea utilajelor si echipamentelor de constructii fara operatori, vezi 7732


4752 Comert cu amanuntul al articolelor de fierarie, al articolelor din sticla si al celor pentru vopsit, in magazine specializate
Aceasta clasa include:
-vanzarea cu amanuntul a articolelor de fierarie

-vanzarea cu amanuntul a vopselelor si lacurilor
-vanzarea cu amanuntul a produselor din sticla
-vanzarea cu amanuntul a altor materiale de constructii, cum sunt caramizi, lemn, echipament sanitar -vanzarea cu amanuntul a materialelor si echipamentelor de bricolaj

Aceasta clasa include de asemenea:
-vanzarea cu amanuntul a masinilor de tuns gazonul, indiferent de modul de operare
-vanzarea cu amanuntul a saunelor
Multumesc frumos! Nu ar fi necesar si un cod Caen ptr productie? Ma gandesc ca noi cumparam otelul beton ca si materie prima, il prelucram si vindem produse finite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintarea unul srl-d CuzescuAndra CuzescuAndra Buna ziua, asi dori si eu o informatie cu privire la urmatoarele aspecte: - ce coduri Caen imi trebuie in actul constituitv pentru comercializarea ... (vezi toată discuția)
Pfa feronerie, scule electrice si mecanice etc. Maitre57 Maitre57 Daca vreau sa deschid un magazin cu articole de feronerie, electrice, scule de mina, scule electrice, electrocasnice ce cod caen trebuie ca PFA? (vezi toată discuția)
Schelele metalice- Cristina.P Cristina.P Am si eu cateva intrebari referitor la codul caen. As vrea sa stiu vanzarea si inchirierea de schele metalice in ce cod se incadreaza ? Din pacate doamnele de ... (vezi toată discuția)