Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CAEN pentru fasonarea fierului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CAEN pentru fasonarea fierului

Buna ziua, as dori sa ma ajutati sa aleg codurile CAEN pentru fasonarea otelului beton si comercializarea produselor obtinute.Dorim sa infiintam o firma care sa fasoneze fierul pentru diversi beneficiari (cu materialul clientului) prestand doar o manopera dar dorim sa si cumparam otel beton,pe care sa il fasonam si sa il vindem ca produs finit pentru constructii. Ce coduri CAEN ar trebui autorizate pentru a putea desfasura aceste activitati? Va multumesc pentru ajutor.
CAEN 4399 Alte lucrari speciale de constructii n.c.a.
Aceasta clasa include:

-activitati de constructii specializate intr-un domeniu comun diferitelor tipuri de structuri, necesitand calificare sau echipament specializat:
-constructii de fundatii, inclusiv fixarea pilonilor
-lucrari de izolatii impotriva igrasiei si hidroizolatii
-indepartarea igrasiei din cladiri
-forarea puturilor de apa
-inaltarea elementelor de structura din otel fabricate de terti
-fasonarea otelului
-zidarii din caramida si piatra
-inaltarea si demontarea schelelor si platformelor de lucru, excluzand inchirierea de schele si , ,, , , platforme de lucru
-inaltarea cosurilor si a cuptoarelor industriale
-lucrari ce impun cerinte speciale care necesita abilitati de catarare si utilizarea de echipament special, de exemplu pentru lucrul la inaltime pe structuri inalte
-lucrari subterane
-constructia piscinelor descoperite
-curatarea cladirilor la exterior cu abur, prin sablare si metode similare
-inchirierea macaralelor si echipamentelor de constructii, de utilizare generala, cu operatori

Aceasta clasa exclude:
-inchirierea utilajelor si echipamentelor de constructii fara operatori, vezi 7732

4752 Comert cu amanuntul al articolelor de fierarie, al articolelor din sticla si al celor pentru vopsit, in magazine specializate
Aceasta clasa include:
-vanzarea cu amanuntul a articolelor de fierarie

-vanzarea cu amanuntul a vopselelor si lacurilor
-vanzarea cu amanuntul a produselor din sticla
-vanzarea cu amanuntul a altor materiale de constructii, cum sunt caramizi, lemn, echipament sanitar -vanzarea cu amanuntul a materialelor si echipamentelor de bricolaj

Aceasta clasa include de asemenea:
-vanzarea cu amanuntul a masinilor de tuns gazonul, indiferent de modul de operare
-vanzarea cu amanuntul a saunelor
Multumesc frumos! Nu ar fi necesar si un cod Caen ptr productie? Ma gandesc ca noi cumparam otelul beton ca si materie prima, il prelucram si vindem produse finite.