Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Activitati ce se includ in codul CAEN 4312
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Activitati ce se includ in codul CAEN 4312

As dori sa-mi spuna cineva daca pot achizitiona autobasculanta cu bena si incarcator frontal ? in cadrul codului CAEN 4312- Lucrari de pregatire a terenului. Eu nu fac transport ci le folosesc strict pt. lucrarile de pe santier si cum as putea argumenta...?
Lucrări de pregătire a terenului
Această clasă include:
-curăţarea amplasamentelor
-lucrări de mutare a pământului: excavaţii, umplere, nivelarea şi împrejmuirea amplasamentelor, săparea
şanţurilor, eliminarea pietrelor, dinamitări etc.
-pregătirea şantierelor pentru exploatări miniere:
-îndepărtarea surplusului de pământ şi alte lucrări de dezvoltare şi pregătire a şantierelor miniere, cu excepţia amplasamentelor în al căror subsol se află zăcăminte de petrol şi de gaze naturale
Această clasă include de asemenea:
-executarea drenurilor (scurgerilor) pentru amplasamentul clădirilor
-executarea canalelor de scurgere pentru terenuri agricole şi forestiere

Această clasă exclude:
-lucrări de foraj pentru extracţia petrolului sau a gazului, vezi 0610, 0620
-decontaminarea solului, vezi 3900
-forarea puţurilor de apă, vezi 4221
-săparea puţurilor, vezi 4399

Date fiind tipul acestor lucrari si utilajele necesare pentru aceste lucrari,se poate face un memoriu justificativ.
Sa inteleg ca eu pot sa-mi achizitionez aceste utilaje pe acest cod CAEN?
Puteti sa achizitionati acel bun care va intra in patrimoniul societatii si care va ajuta in desfasurarea activitatii 4312. Numai in situatia in care ati cumpara in vederea comercializarii a acestui utilaj ar trebui sa aveti codul CAEN adecvat comertului cu ridicata sau cu amanuntul dupa caz.
Va multumesc.