Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acces la caietul grefierului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acces la caietul grefierului

Buna seara
Am si eu citeva intrebari legate de caietul grefierului :
- care este perioada de arhivare a caietului grefierului la nivel de judecatorie ?
- este legal refuzul instantei de a aproba fotocopierea din caietul grefierului atunci cind o parte solicita ?
victor sorin a scris:
- care este perioada de arhivare a caietului grefierului la nivel de judecatorie ?

Perioada este de 3 ani de la data ultimelor note (art. 104, alin. 17 din Hotărârea CSM nr. 387/2005 pentru aprobarea Regulamentului de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti).

victor sorin a scris:
- este legal refuzul instantei de a aproba fotocopierea din caietul grefierului atunci cind o parte solicita ?

Nu este legal. Potrivit art. 13, alin. (3) din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, la cerere, părţile pot primi o copie a transcrierii înregistrărilor, stenogramelor sau notelor grefierului.