avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 137 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acces la caietul grefierului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acces la caietul grefierului

Buna seara
Am si eu citeva intrebari legate de caietul grefierului :
- care este perioada de arhivare a caietului grefierului la nivel de judecatorie ?
- este legal refuzul instantei de a aproba fotocopierea din caietul grefierului atunci cind o parte solicita ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 16:09, 28 Ianuarie 2014
victor sorin a scris:
- care este perioada de arhivare a caietului grefierului la nivel de judecatorie ?

Perioada este de 3 ani de la data ultimelor note (art. 104, alin. 17 din Hotărârea CSM nr. 387/2005 pentru aprobarea Regulamentului de ordine interioară al instanţelor judecătoreşti).


victor sorin a scris:
- este legal refuzul instantei de a aproba fotocopierea din caietul grefierului atunci cind o parte solicita ?

Nu este legal. Potrivit art. 13, alin. (3) din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, la cerere, părţile pot primi o copie a transcrierii înregistrărilor, stenogramelor sau notelor grefierului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caietul grefierului - este public??? MIXAM MIXAM Va supun atentiei urmatoarea problema : 1. Intr-un dosar de la tribunal am solicitat sa consult si sa fac copie dupa caietul grefierului pentru o anumita ... (vezi toată discuția)
Nelamurire inregistrare sedinte de judecata carybella2014 carybella2014 Buna ziua, Avand in vedere urmatoare: Legea 304/2004 Art. 12 ªedinţele de judecată sunt publice, în afară de cazurile prevăzute de lege. ... (vezi toată discuția)
Inregistrari sedinta de judecata caradis caradis Buna ziua. Am facut azi cerere la o instanta din provincie pentru eliberarea unei copii a sedintei de judecata si aceasta mi-a spus : ce vreti sa faceti cu ea ... (vezi toată discuția)