avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Modul de constituire a garantiei de buna executie
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Modul de constituire a garantiei de buna executie

Buna ziua
Am initiat un proiect pentru achizitia unor produse prin licitatie cu finantare din fonduri europene.
Avand in vedere ca, cheltuielile vor trebui facute mai intai din banii companiei, dupa care statul va deconta facturile deja platite, care credeti ca e cea mai buna varianta de constituire a garantiei de buna executie? retineri succesive din plata cuvenita pentru facturile partiale sau printr-un instrument de garantare emis în conditiile legii de o societate bancara ori de o societate de asigurari ?
astept cu interes o parere...multumesc
Cel mai recent răspuns: corstef , utilizator 08:48, 3 Februarie 2014
Oricare.

Scrisoarea de garantie va scuteste de multe batai de cap.
va multumesc pt raspuns
...daca mi-ati putea argumenta putin afirmatia dv...
mi-ati fi de un real ajutor
cu stima
1. Este posibil ca prejudiciul sa aiba loc inainte de prima factura, sau sa fie mai mare decat valoarea retinuta pana in acel moment.
2. Modul de calcul destul de greoi al retinerilor.
3. In cazul stornarii facturilor si emiterea altora, trebuie recalculata si retinerea.
multumesc foarte mult, domnule Nicolae

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantie de buna executie iancu123 iancu123 cum se constituie garantia de buna executie?prin scrisoare de garantie bancara? (vezi toată discuția)
Garantie de buna executie MIMI13 MIMI13 La un contract de achizitie produse la care termenul de finalizare s-a încheiat dar nu s-a finalizat şi furnizarea produselor dar la care garantia de buna ... (vezi toată discuția)
Garantie de participare la licitatie ContSters159916 ContSters159916 Buna ziua, societatea unde lucrez a castigat o licitatie publica.Aceasta achitase garantia de participare la licitatie.Intrebarea mea este. Pentru garantia de ... (vezi toată discuția)