Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca = anii cotizati la Pensii ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca = anii cotizati la Pensii ?

Vechimea in campul muncii este egala, ca perioada, cu perioada de cotizatii platite la Pensii, sau pot fi perioade diferite? Pe perioada doctoratului la zi, 4 ani, mi s-au platit cotizatiile doar pentru 2 ani si 7 luni, dar mi s-a spus de la Universitate ca cei 4 ani mi se considera vechime in munca. Angajatorul urmator mi-a luat in calcul 4 ani vechime, este corect/legal ?
Vechimea in munca nu este identica cu stagiu de cotizare la pensii .

art.164 din Legea nr.1/2011:
(1)Pe parcursul desfăşurării studiilor universitare de doctorat, persoana înscrisă în programul de studii are calitatea de student-doctorand. Studenţii-doctoranzi sunt încadraţi de către IOSUD sau oricare dintre membrii IOSUD ca asistenţi de cercetare sau asistenţi universitari, pe perioadă determinată.
(2)Pe toată durata activităţii, studentul-doctorand beneficiază de recunoaşterea vechimii în muncă şi specialitate şi de asistenţă medicală gratuită, fără plata contribuţiilor la asigurările sociale de stat, la asigurările pentru şomaj, la asigurările sociale de sănătate şi pentru accidente de muncă şi boli profesionale.

Art. 165
(1)Perioada desfăşurării studiilor universitare de doctorat este asimilată, conform legislaţiei în domeniul pensiilor, pentru stabilirea stagiului de cotizare,
cu excepţia cazului în care studentul-doctorand realizează venituri pentru care plăteşte, în această perioadă, contribuţii la asigurările sociale.
....
Ce inseamna "perioada asimilata" pentru stabilirea stagiului de cotizare?
Desi nu am primit raspuns, revin cu precizarea ca am intrebat la Casa de Pensii despre aceasta perioada cat am fost doctorand, dar nu mi s-au platit cotizatii (1 an si 5 luni) si respectiva doamna, deosebit de "serviabila", mi-a spus ca nu mi se ia in calcul pentru pensie. Va rog, daca ma poate cineva lamuri, in aceste conditii, ce inseamna dpdv legal "stagiu de cotizare", "perioada asimilata", etc, ptr ca nu mai inteleg nimic. Multumesc

Art. 3 din Legea nr.263/2010:
(1) In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
..
j) perioade asimilate - perioadele pentru care nu s-au datorat sau platit contributii de asigurari sociale si care sunt asimilate stagiului de cotizare in sistemul public de pensii;
....
p)stagiu de cotizare - perioada de timp pentru care s-au datorat contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii, precum si cea pentru care asiguratii cu declaratie individuala de asigurare sau contract de asigurare sociala au datorat si platit contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii;
....
1. Perioadele asimilate stagiului de cotizare la pensie se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;
d) a beneficiat, in perioada 1 aprilie 2001 — 1 ianuarie 2006 de indemnizatii de asigurari sociale, acordate potrivit legii;
e) a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2005, de concediu pentru incapacitate temporara de munca cauzata de accident de munca si boli profesionale;
f) a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani;
g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.

(2) Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.

(3) Persoanele prevazute la alin.(1) beneficiaza de perioadele asimilate daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.

(4) Perioadele asimilate prevazute la alin. (1) se valorifica pentru obtinerea prestatiilor de asigurari sociale in conditiile prevazute de prezenta lege.