Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... taxa timbru
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

taxa timbru

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Vreau sa depun in instanta o somatie de plata pentru recuperarea unei sume de 2000 lei veche din noiembrie 2007. Intrebarile mele sunt : nu e prea tarziu pentru recuperarea banilor cu ajutorul instantei ?? Ce taxa de timbru trebuie sa platesc si unde?? Ce fel de timbru judiciar trebuie sa cumpar ??

Va multumesc mult
1. Nu
2. 39 lei la trezorerie
3. 2000 lei vechi sau 20.000.000 lei vechi? Daca e vorba de 20 milioane, timbru e de 3 lei.
Este vorba de 2000,51 lei noi.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri .
Sarbatori fericite!!!!!
la intrebarea dumneavoastra vizavi de termen, raspunsul este da sunteti in termen, termenul de prescriptie fiind de 3 ani. Dar termenul de 3 ani curge de la ultima recunoastere a soldului facuta de debitor. Taxa de timbru judiciar 39 de lei si timbru judiciar de 0,15 lei....dar nu o sa gasiti decat de 0,5 lei :)). Somatia de plata vreti sa o faceti in baza OG 5/2001 sau in baza OUG 119/2007?
Timbru judiciar e de 3 lei,(art 3 alin 2 din Ordonanta nr. 32/1995 privind timbru judicar), dar poate gresesc eu.
Da, asa e, gresiti dumneavoastra