avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... taxa timbru
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

taxa timbru

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Vreau sa depun in instanta o somatie de plata pentru recuperarea unei sume de 2000 lei veche din noiembrie 2007. Intrebarile mele sunt : nu e prea tarziu pentru recuperarea banilor cu ajutorul instantei ?? Ce taxa de timbru trebuie sa platesc si unde?? Ce fel de timbru judiciar trebuie sa cumpar ??

Va multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Dan Cozma , Consilier juridic 13:20, 14 Aprilie 2009
1. Nu
2. 39 lei la trezorerie
3. 2000 lei vechi sau 20.000.000 lei vechi? Daca e vorba de 20 milioane, timbru e de 3 lei.
Este vorba de 2000,51 lei noi.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri .
Sarbatori fericite!!!!!
la intrebarea dumneavoastra vizavi de termen, raspunsul este da sunteti in termen, termenul de prescriptie fiind de 3 ani. Dar termenul de 3 ani curge de la ultima recunoastere a soldului facuta de debitor. Taxa de timbru judiciar 39 de lei si timbru judiciar de 0,15 lei....dar nu o sa gasiti decat de 0,5 lei :)). Somatia de plata vreti sa o faceti in baza OG 5/2001 sau in baza OUG 119/2007?
Timbru judiciar e de 3 lei,(art 3 alin 2 din Ordonanta nr. 32/1995 privind timbru judicar), dar poate gresesc eu.
Da, asa e, gresiti dumneavoastra

Alte discuții în legătură

Taxa timbru si timbru judiciar Andrei T Andrei T pentru cererea de somatia de plata adresata instantei taxa de timbru este de 39 lei si timbrul judiciar de 5 lei??? se platesc la trezorerie, dar in contul ... (vezi toată discuția)
In ce act normativ este reglementat timbrul judiciar? ContSters22096 ContSters22096 imi poate spune cineva care este actul normativ care reglementeaza timbrul judiciar, cu cat se timbreaza o actiune? de ex: somatia de plata 0.3 lei, partaj ... (vezi toată discuția)
Costuri partaj judiciar aneste aneste Buna ziua, ma intereseaza sa aflu care sunt costurile asociate procesului de iesire din indiviziune. Cautand pe forum si pe Internet am gasit ... (vezi toată discuția)