Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... taxa timbru si timbru judiciar
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

taxa timbru si timbru judiciar

pentru cererea de somatia de plata adresata instantei taxa de timbru este de 39 lei si timbrul judiciar de 5 lei??? se platesc la trezorerie, dar in contul cui???
va multumesc
taxa judiciara de timbru de 39 lei se plateste la Primarie si se ataseaza timbru judiciar de 0,30 lei de la posta.
(2) In cazul in care cererile prevazute la alin. (1), indiferent daca privesc fondul sau o cale de atac, au ca obiect o valoare mai mare de 1.000.000 lei, se aplica timbre judiciare de 15.000 lei, daca valoarea este de peste 10.000.000 lei, se aplica timbre judiciare de 30.000 lei, iar daca valoarea este de peste 100.000.000 lei, se aplica timbre judiciare de 50.000 lei.Ordonanta nr. 32/1995 privind timbrul judiciar, versiune actualizata la data de 23.06.2008. In lei noi 1.5 lei, 3 lei si 5 lei , in functie de valoarea obiectului cererii.
Taxa de timbru judiciar se plateste la directia de impozite si taxe de la sediul debitorului taxei, indiferent de instanta.
Se poate plati si la o banca daca se cunoaste contul directiei de impozite si taxe de la domiciliu(sediu)
Este corect ceea ce a scris dcozma cu privire la val.timbru judiciar
cazacioc a scris:

Taxa de timbru judiciar se plateste la directia de impozite si taxe de la sediul debitorului taxei, indiferent de instanta.
Se poate plati si la o banca daca se cunoaste contul directiei de impozite si taxe de la domiciliu(sediu)
Este corect ceea ce a scris dcozma cu privire la val.timbru judiciar

pentru somatia de plata taxa judiciara de timbru nu este fixa? adica de 39 lei indiferent de suma pe care inaintez cererea de somatie instantei
Taxa judiciara de timbru, de 39 lei, este fixa indiferent de valoarea obiectului cererii, valoarea timbrului judiciar difera.