avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DIICOT-ul vrea sa dau 40 000 euro. Eu nu vreau sa le ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DIICOT-ul vrea sa dau 40 000 euro. Eu nu vreau sa le dau parola

Am urmatoarea problema: Am fost identificat de catre DIICOT, cum ca as fi partajat mai multe fisiere video si audio pe anumite programe: DC++ si Bittorent. HardDisk-ul meu este encryptat si nu vreau sa-i dau parola la procuror. El este nervos foc pe mine. Daca mai vine cu ceva ordonanta de la judecatorie ma poate obliga sa-i dau parola? E ca si la alcool, cu refuzul de-a da probe biologice? Este in favoarea mea faptul ca nu se stie in mod clar ce se afla pe harddisk ? Din milioane de utilizatori romani am fost arestati doar eu si prietenul meu. Citii prin presa cum ca ar trebui sa dam cam 40,000 euro. E cam mult...

Daca nu ii dau la nenea de la DIICOT parola ce pot pati?


Nu are cum s-o sparga, nu vreau sa zic motivele tehnice dar nu are cum.

Daca ati reusit sa encriptati de nu stiu cate ori HDD-ul cum de au reusit sa va depisteze? Multa lume descarca/incarca la greu de pe torenti, dc++, etc. fara probleme.
Sau v-a decriptat cineva cu vreo plangere anonima?
Ia ghici ? Dupa IP :))) + eram client vechi :))) asta e doar asa o gaselnita sa procure alte date de la mine :)))
Tinand cont ca nu aveti bani incat sa va permiteti un avocat, mi se pare un caz regretabil fiindca e foarte penibil sa auzim cu ce se ocupa procurorii Romaniei. Adica in loc sa prinda adevaratii infractori ei incearca sa bage la ,,sdup'' pe cineva care ar fi downloadat muzica si filme de pe internet. Vorba aia...ca si alti milioane de romani... Parerea mea e ca dvs. ati picat la tragerea la sorti, nu ca ati fi castigat biletul norocos....
Cu avocatul nu e o problema asa de mare, fiindca aveti dreptul la unul din oficiu.
Va urez succes !
A fost campanie in toata tara. Si da, ca la sorti ... Ce smecher nea procuror tocmai m-a sunat sa ma duc sa vorbesc cu el. Ar vrea 700 de lei sa platesc eu expertiza la CLUJ sau BUCURESTI sa verifice aia ce date aveam pe hard... I-am zis ca nu am bani si m-a pus sa semnez .... e chiar RIDICOL ...
LuchianSeb a scris:

Tinand cont ca nu aveti bani incat sa va permiteti un avocat, mi se pare un caz regretabil fiindca e foarte penibil sa auzim cu ce se ocupa procurorii Romaniei. Adica in loc sa prinda adevaratii infractori ei incearca sa bage la ,,sdup'' pe cineva care ar fi downloadat muzica si filme de pe internet. Vorba aia...ca si alti milioane de romani... Parerea mea e ca dvs. ati picat la tragerea la sorti, nu ca ati fi castigat biletul norocos....
Cu avocatul nu e o problema asa de mare, fiindca aveti dreptul la unul din oficiu.
Va urez succes !


Pana acuma mi-am pastrat dreptul la tacere, am sa dau o declaratie cand/daca va vrea sa ma trimita in judecata... mie sa nu iau o amenda administrativa in bataie de joc.

Decat sa explic unui avocat, ca sunt vinovat, ca acel hard nu poate fi decryptat... mai bine merg singur... Un prieten acuzat de viol (pe nedrept) a avut avocat din oficiu, piz... tot zicea "recunoaste sa iei jumate din pedeapsa" dar el era nevinovat. Bine ca nu a cedat pshihic... pana la urma s-au lamurit treburile...

Alte discuții în legătură

Hard encryptat PwnAlex PwnAlex Tot continutul calculatorului meu este encryptat si doar eu stiu parola cu care poate fi accesat(nu detin lucruri ilegale doar niste informatii si poze legate ... (vezi toată discuția)
Ip-ul proba valida sau nu in instanta? romanas romanas fiecare pc care e utilizat pe net are un IP...router..proxy..Avand in vedere ca toate retelele de inet sunt supraterane (cabluri peste blocuri din scara in ... (vezi toată discuția)
Genul asta de upload poate fi considerat piraterie? blister blister Buna seara. As dori sa va supun atentiei urmatoarea situatie: Stim cu totii ca programele care permit downloadul materialelor, care au drepturi de autor, in ... (vezi toată discuția)