Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reintoarcere din ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reintoarcere din ccc

S-a modificat OUG 111/2010 in sensul ca mama trebuie sa se intoarca cu o luna inainte de data expirarii suspendarii cim, in cazul in care alege ccc pentru 2 ani?
Nu am auzit de asa ceva. Trebuie sa se intoarca la data la care copilul implineste varsta de 2 ani.
Prevederea este aplicabila numai persoanelor ai caror copii s-au nascut incepoand cu data de 01.03.2012.

Art. 11 din OUG nr.111/2010:
Dreptul la concediul pentru creşterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acordă pe bază netransferabilă persoanelor ai căror copii se nasc începând cu data de 1 martie 2012, precum şi celor aflate în situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2), începând cu această dată, în situaţia în care ambele persoane din familia respectivă îndeplinesc condiţiile de acordare a acestuia, după cum urmează:

a) cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;

b) în situaţia în care persoana prevăzută la lit. a) nu solicită dreptul la concediul care îi revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu în locul acesteia.

Cornel Vasile, Consilier juridic
deci mama unui copil care urmeaza sa se nasca in luna iunie 2014, trebuie, potrivit citatului dvs., sa se intoarca in iunie 2016 sau in mai 2016?
In speta, daca opteaza pentru CCC cu o durata de doi ani , va trebui sa se intoarca la serviciu in mai 2016.