avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... RELUARE ACTIVITATE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

RELUARE ACTIVITATE

Buna seara.As dori si eu sa stiu pentru cine se aplica OUG 124/2011.Sunt in crestere copil pana pe data de 18.04.2013 cand copilasul implineste 2 anisori.As dori sa stiu cand trebuie sa-mi reiau activitatea.am fost anuntata de catre angajator ca trebuie sa ma prezint la serviciu cu o luna inainte ca, copilul sa implineasca un an, pentru ca potrivit OUG 124/2011 va trebui sa ramana tatal o luna sau pierd luna respectiva.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:16, 14 Februarie 2013
OUG nr.124/2011 este un act normativ modificator ...modifica mai multe acte normative , printre care si OUG nr.111/2010 .

Art.11 din OUG nr.111/2010 este aplicabil persoanelor ai caror copii s-au nascut incepand cu data de 01.03.2012, inclusiv.

Art. 11
Dreptul la concediul pentru creşterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acordă
pe bază netransferabilă persoanelor ai căror copii se nasc începând cu data de 1 martie 2012, precum şi celor aflate în situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2), începând cu această dată, în
situaţia în care ambele persoane din familia respectivă îndeplinesc condiţiile de acordare a
acestuia, după cum urmează:
a) cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) în situaţia în care persoana prevăzută la lit. a) nu solicită dreptul la concediul care îi revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu în locul acesteia..
Din cate inteleg nu as intra sub incidenta acestui act;deci pot sa-mi reiau activitatea in ziua urmatoare implinirii de catre copil a varstei de 2 ani.
Multumesc.
Daca nu intrati sub incidenta acestui articol , atunci ziua in care veti reveni la munca este ziua urmatoare celei in care copilul a implinit varsta de 2 ani ...
1. Deoarece copilul dvs. este nascut inainte de 1 martie 2012 sotul nu are obligatia de a intra cel putin o luna in CCC.

2. Asadar dvs. veti efectua tot CCC pe care l-ati solicitat initial (pana la 2 ani).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil geo2612 geo2612 buna ziua. daca fetita mea s-a nascut pe data de 8 ianuarie 2012, se mai aplica legea cu privire la intoarcerea la servici cu o luna inainte? adica sunt ... (vezi toată discuția)
Cic ela_79 ela_79 Buna ziua. Am nascut pe data de 15 oct 2012 si am optat pt CIC in termen de 2 ani. Cum stiam de modificarile aduse legii de HG1291-2012, am sunat la 1 aug ... (vezi toată discuția)
Tatal nu sta o luna in ccc. ce se intampla cu indemnizatia in acea luna? adela05 adela05 Eu sunt in concediu crestere copil de 2 ani (am nascut pe 01.03.2012). Intrebarea mea este, la ce data trebuie sa incep serviciul, la 01.03.2014 sau la ... (vezi toată discuția)