Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... RELUARE ACTIVITATE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

RELUARE ACTIVITATE

Buna seara.As dori si eu sa stiu pentru cine se aplica OUG 124/2011.Sunt in crestere copil pana pe data de 18.04.2013 cand copilasul implineste 2 anisori.As dori sa stiu cand trebuie sa-mi reiau activitatea.am fost anuntata de catre angajator ca trebuie sa ma prezint la serviciu cu o luna inainte ca, copilul sa implineasca un an, pentru ca potrivit OUG 124/2011 va trebui sa ramana tatal o luna sau pierd luna respectiva.
OUG nr.124/2011 este un act normativ modificator ...modifica mai multe acte normative , printre care si OUG nr.111/2010 .

Art.11 din OUG nr.111/2010 este aplicabil persoanelor ai caror copii s-au nascut incepand cu data de 01.03.2012, inclusiv.

Art. 11
Dreptul la concediul pentru creşterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acordă
pe bază netransferabilă persoanelor ai căror copii se nasc începând cu data de 1 martie 2012, precum şi celor aflate în situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2), începând cu această dată, în
situaţia în care ambele persoane din familia respectivă îndeplinesc condiţiile de acordare a
acestuia, după cum urmează:
a) cel puţin o lună din perioada totală a concediului de creştere a copilului este alocată uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) în situaţia în care persoana prevăzută la lit. a) nu solicită dreptul la concediul care îi revine, celălalt părinte nu poate beneficia de dreptul la concediu în locul acesteia..
Din cate inteleg nu as intra sub incidenta acestui act;deci pot sa-mi reiau activitatea in ziua urmatoare implinirii de catre copil a varstei de 2 ani.
Multumesc.
Daca nu intrati sub incidenta acestui articol , atunci ziua in care veti reveni la munca este ziua urmatoare celei in care copilul a implinit varsta de 2 ani ...
1. Deoarece copilul dvs. este nascut inainte de 1 martie 2012 sotul nu are obligatia de a intra cel putin o luna in CCC.

2. Asadar dvs. veti efectua tot CCC pe care l-ati solicitat initial (pana la 2 ani).