avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obligativitate depunere formular 220
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obligativitate depunere formular 220

Buna ziua!
Este obligatorie depunerea formularului 220 pentru o societate care in trimestrele 2, 3 si 4 ale anului precedent a depus declaratii 0 si pentru care, in continuare, se vor depune declaratii 0?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Paula Tudor , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 11:14, 31 Ianuarie 2014
Buna ziua,

Declaratia 220 se depune de catre pesoane fizice, nu de societati.

INSTRUCȚIUNI 
de completare a formularului 220 "Declarație privind venitul estimat/norma de 
venit" 
Cod 14.13.01.13/3p

I. Depunerea declarației
Declarația se completează şi se depune de către persoanele fizice care realizează, în
mod individual sau într‐o formă de asociere, venituri în bani şi/sau în natură din România,
provenind din:
a. Activități independente;
b. Cedarea folosinței bunurilor, cu excepția veniturilor din arendă;
c. Activități agricole impuse în sistem real;
d. Silvicultură şi piscicultură.
Formularul se utilizează pentru declararea veniturilor şi cheltuielilor estimate a se
realiza în anul de impunere, pentru exercitarea opțiunii privind modificarea modului de
determinare a venitului net, precum şi pentru recalcularea plăților anticipate cu titlu de
impozit, potrivit legii.
Declarația se depune şi de către contribuabilii care realizează venituri din activități
independente impuse pe bază de norme de venit.

Declaratia se depune de catre PFA in primul an de activitate in termen de 15 zile de la data infiintarii.
In anii urmatori infiintarii, se poate depune declaratia 220 de venit estimat, dar nu este obligatorie. ANAF va emite decizia de impunere pe baza declaratiei 200 prin care se declara venitul anual realizat in anul precedent.
Multumesc mult!
Asadar, societatea este iesita din culpa!
In concluzie, pentru o societate pentru care se depun, asa cum am spus mai sus, declaratii 0 din 3 in 3 luni, mai este necesara depunerea si a altor declaratii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 220-privind venitul estimat diana20 diana20 Buna ziua, am un PFA prin care imi desfasor activitatea de Taximetrist. Functionez din 2003, iar pana acum am platit impozitul forfetar.Acum 2 saptamani mi s-a ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza venitul estimat pentru d220? analici analici Buna ziua va rog sa imi spuneti cum se calculeaza venitul estimat pentru declaratia D220 (vezi toată discuția)
Declaratii anaf pentru pfa BogdanEnache BogdanEnache Buna ziua! Saptamana aceasta am infiintat un PFA si am trecut si pe la ANAF pentru a depune declaratiile necesare. Acolo mi s-a spus ca daca doar ce am ... (vezi toată discuția)