Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum se calculeaza venitul estimat pentru D220?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum se calculeaza venitul estimat pentru D220?

Buna ziua
va rog sa imi spuneti cum se calculeaza venitul estimat pentru declaratia D220
Declaratia privind venitul estimat / norma de venit: Formular 220 pentru anul in curs.

Termenul de depunere este 31 ianuarie pentru contribuabilii pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit si care in anul fiscal anterior au inregistrat un venit brut anual mai mare decat echivalentul in lei al sumei de 100.000 euro.
Termenul de depunere este 25 mai pentru contribuabilii care in anul anterior au realizat pierderi si cei care au realizat venituri pe perioade mai mici decat anul fiscal, precum si cei care, din motive obiective, estimeaza ca vor realiza venituri care difera cu cel putin 20% fata de anul fiscal anterior.

Declaratia privind veniturile realizate pentru fiecare categorie si sursa de venit: Formular 200.
Termenul de depunere este 25 mai inclusiv a anului urmator celui de realizare a venitului. PFA-urile impuse pe baza de norme de venit nu depun aceasta declaratie.
Referitor la obligatia de plata, conform articolului 82, aliniat 1, din Codul fiscal se stabileste obligatia de a plati anticipat in cursul anului impozitul datorat de PFA.
Conform articolului 82, aliniat 3 din Codul fiscal, platile anticipate se efectueaza in 4 rate egale, pana la data de 25 inclusiv a ultimei luni din fiecare trimestru.
La punctul 168 din normele metodologice aplicabile articolului 82 se prevede sumele reprezentand plati anticipate se achita in 4 rate egale.

Pentru INSTRUCŢIUNI de completare a formularului 220 "Declaraţie privind veniturile estimate” Cod 14.13.01.13/3p.
vezi:
[ link extern ]

legalmgm, utilizator
Sunteti in sistem real, Norme sau cote forfetare ?
Pt fiecare e total diferit...
Cu 20% mai putin sau mai mult fata de venitul estimat precedent sau cel realizat?
Realizat in anul precedent. Altfel nu mai e nevoie s-o depuneti si o sa vi se calculeze platile anticipate pentru anul curent la ce ati realizat si raportat in d200 depusa pentru anul precedent.
analici a scris:

Buna ziua
va rog sa imi spuneti cum se calculeaza venitul estimat pentru declaratia D220

Din burta. Se trece ce vrea muschii dvs. De aceea e estimat, ca nu stie nimeni cat va fi.
Iulian MANEA, Contabil