Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pot deveni platitor de impozit pe profit?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pot deveni platitor de impozit pe profit?

Buna ziua,
Am o firma de comert care a devenit micro de la 01.02.2013. In 2013 am avut o cifra de afaceri de 226.717ron. Va rog frumos sa-mi spuneti daca pot deveni din nou platitor de impozit pe profit si daca da ce trebuie sa fac.
Va multumesc mult de tot!
O zi buna!
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc frumos pentru raspuns, dar este foarte vast.
Eu va rog frumos sa-mi spune-ti concret, daca puteti, care este pragul cifrei de afaceri (220.000 ron sau 65.000 euro-la ce curs), de la care o firma devine platitoare de impozit pe profit.
Va multumesc!
Buna seara,

Cifra de afaceri de 65000 euro se calculeaza la curs BNR din 31.12.2012 (de la sfarsitul anului precedent).
Cursul EUR la 31 decembrie 2013 a fost 4,4847 lei/EUR, adica 291.505 (nu se rotunjeste).

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc frumos pentru raspuns!