Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Avans acordat furnizorilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Avans acordat furnizorilor

Sunt SRL.Am acordat unui furnizor pe baza de facture avans o suma pentru materii prime necesare procesului de productie.Care este monografia care trebuie
sa o aplic.Inregistrez facture care contine si tva? Multumesc.
Avansul la care faceti referire trebuie sa aiba la baza prevederi cuprinse intr-un contract .
Presupunand ca ambii parteneri sunt platitori de TVA,conform art.155 alin.(5) lit.d).din Codul fiscal,pentru orice avans incasat in legatura cu livrari de bunuri,trebuie emisa o factura.
Aceasta factura o veti inregistra :4091/4428=401 si plata 401=5121 si 4426=4428 daca aplicati sistemul "TVA la incasare".Plata in avans urmand a fi regularizata odata cu primirea produselor.