Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Completare registru jurnal
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Completare registru jurnal

#-oBuna ziua, as dori daca puteti sa ma indrumati ce anume trebuie trecut in Registrul Jurnal la cele 2 rubrici pe care le are si anume la Simbol Conturi-Debitoare-Creditoare si Suma Debitoare-Creditoare.
Multumesc.!.=D>
Buna ziua,

La simboluri conturi debitoare se trec conturile din inregistrarile contabile.
de ex:

401 = 5311 1.000 - plata furnizorilor

iar la sume, se trec sumele aferente conturilor utilizate.

In exemplul de mai sus, treceti la conturi debitoare 401 si la creditoare 5311. La sume treceti 1.000 in ambele parti.

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator