Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire program vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire program vizitare minor

Buna seara!
Am divortat acum 7 ani si copilul mi s-a incredintat spre cestere prin hotarare de divort. Fostul meu sot nu a cerut atunci legatura cu minorul, dar nu i-am interzis sa-l vada, pana in iunie 2008, cand a avut un comportament necorespunzator, amenitandu-ma cu moartea. Am depus o plangere la politie si de atunci nu l-am mai lasat sa ia legatura cu minorul. Bunica lui dupa tata poate sa-l vada oricand, ea fiind aceea care imi plateste si pensia alimentara. Am primit de curand citatie pentru un proces de stabilire a unui program de vizitare, lucru cu care nu sunt de acord, intrucat este diagnosticat cu schizofrenie, fiind internat de mai multe ori si luat in evidenta politiei pentru violenta.
As dori sa stiu ce sanse are in instanta si daca mai sunt cazuri similare
buna seara , atunci cand ati primit citatia nu ati primit si un program pe care el ar dori sa-l aibe ? Nu va face-ti griji va prezentati la proces , depuneti si dumneavoastra o intampinare , unde va ve-tispune pct de vedere si ve-ti solicita si acte medicale , luati legatura cu politia si cereti si de acolo daca are probleme .. mamd
Multumesc pentru promptitudine!
Am primit si programul pe care il solicita:
- 2 zile pe saptamana, intre orele 14-20;
- 2 ori pe luna, sambata sau duminica intre orele 10-20;
- in vacanta de Craciun o saptamana;
- in vacanta de vara 4-15 iulie.
Actele medicale si raportul politiei trebuie sa le solicit personal, sau un avocat?
custodie a scris:

Multumesc pentru promptitudine!
Am primit si programul pe care il solicita:
- 2 zile pe saptamana, intre orele 14-20;
- 2 ori pe luna, sambata sau duminica intre orele 10-20;
- in vacanta de Craciun o saptamana;
- in vacanta de vara 4-15 iulie.
Actele medicale si raportul politiei trebuie sa le solicit personal, sau un avocat?

Actele medicale se soliicita ca proba in cadrul apararii pe care o faceti la proces.Daca aveti avocat in acest proces,acesta trebuie sa formuleze cererile de probatorii,dupa ce in prealabil,discuta cu dvs.De asemeni,astfel cum vi s-a recomandat mai sus este necesara introducerea unei intampinari
Din experienta dumneavoastra, in astfel de cazuri, cand tatal este bolnav psihic, i se permite legatura cu minorul? Mentionez ca pot sa dovedesc ca a fost internat cu forta cu ajutorul politiei si sunt in posesia raportului politiei facut in urma sesizarii mele. Una din probele divortului a fost certificatul de la Medicina legala. Tatal, ar trebui sa decada din drepturile parintesti ca sa nu mai aiba nicio legatura cu minorul? As renunta la pensia alimentara, daca ar fi posibil, cu conditia sa nu mai ia legatura cu copilul.Cererea mea nu vine nicidecum din razbunare, ci datorita faptului ca sunt convinsa ca aceasta legatura i-ar face rau copilului.
custodie a scris:

Din experienta dumneavoastra, in astfel de cazuri, cand tatal este bolnav psihic, i se permite legatura cu minorul? Mentionez ca pot sa dovedesc ca a fost internat cu forta cu ajutorul politiei si sunt in posesia raportului politiei facut in urma sesizarii mele. Una din probele divortului a fost certificatul de la Medicina legala. Tatal, ar trebui sa decada din drepturile parintesti ca sa nu mai aiba nicio legatura cu minorul? As renunta la pensia alimentara, daca ar fi posibil, cu conditia sa nu mai ia legatura cu copilul.Cererea mea nu vine nicidecum din razbunare, ci datorita faptului ca sunt convinsa ca aceasta legatura i-ar face rau copilului.

Daca faceti dovada de netagadutit a bolii,poate chiar printr-o expertiza medico-legala,daca nu este primita copia certificatului folosit in cadrul procesului de divort,precum si a violentei sotului datorata bolii de care sufera,nu cred ca ar trebui sa fie probleme.Totul depinde apararile dvs,de probele folosite.Faceti si demersurile necesare la Autoritatea tutelara si pentru decadere conf.art.109 c.fam,dar cu un avocat priceput.