avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Refinantare credit Prima casa
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Refinantare credit Prima casa

Buna ziua ,

as dori sa stiu daca pot refinanta un credit prima casa in lei cu unul ipotecar/imobiliar in euro?
Cel mai recent răspuns: nicoles23 , utilizator 10:13, 11 Februarie 2014
De ce ati face asta, chiar daca s-ar putea ?
De putut se poate, important e sa gasiti o banca care sa va dea imprumut..
In principiu exista o solutie de a refinanta orice credit. Cel mai bine va recomand sa luati legatura cu un broker de credite, gen Kiwi Finance, pentru ca ei stiu mai toate ofertele de la aproape toate bancile, nu va costa nimic in plus si mai scutiti si timp! Succes!
gi-jane2 a scris:

De ce ati face asta, chiar daca s-ar putea ?
De putut se poate, important e sa gasiti o banca care sa va dea imprumut..


As face asta in cazul in care indicele robor, fata de care se calculeaza rata mea la 3 luni, sare in asa hal calul, incat sa ma sugrume rata. Stiu ca procesul de refinantare este la fel de anevoios ca si cel de optinere credit inital, dar ma gindeam la o portita de iesire in cazul in care rata devine insuportabil. Stiu ca si euro prezinta riscurile lui si tot asa.....in relatia cu banca, doar ea castiga, dar ma gindesc la variante in care peirderile mele sa fie cat mai mici :)

multumesc de raspuns
justaguy000 a scris:

In principiu exista o solutie de a refinanta orice credit. Cel mai bine va recomand sa luati legatura cu un broker de credite, gen Kiwi Finance, pentru ca ei stiu mai toate ofertele de la aproape toate bancile, nu va costa nimic in plus si mai scutiti si timp! Succes!


Multumesc de recomandare. Am primit mai multe recomandari bune in ce-i priveste pe cei de la kiwi finance. Daca va fi cazul voi apela la ei.


Nu ar trebui sa luati si dobanda in calcul ? Stiu ca pt prima casa e mult sau ceva mai mica.

Alte discuții în legătură

Credit nou gnes68 gnes68 Salut, Pentru prima data am solicitat un credit de la o banca, va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarele: 1. Urmarind forumul in legatura cu noua ... (vezi toată discuția)
Subiect: problema care ne omoara pe toti azi....si totul trebuie facut f.f.f.repede vatajita mihaela vatajita mihaela UG 50/2010.Am un credit ipotecar in EURO luat in 2006 de la Banc Post; in primul an cu dobinda fixa, apoi variabila.Dobinda variabila fiind calculata dupa ... (vezi toată discuția)
Modificare scadentar fara notificare iceuniq iceuniq Buna ziua, Am luat un credit ipotecar in Martie 2017 cu o marja de 3.40 si un robor de 0.80 , pe scadentarul respectic, rata de capital incepuse cu o pondere ... (vezi toată discuția)