Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scutire de la plata tarifului de utilizare a ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scutire de la plata tarifului de utilizare a reþelelor de drumuri naþionale

Bună ziua!
Sunt persoana cu handicap grav, incadrat in gradul I, cu insotitor. Părinții meu au grijă de mine.
Tatal meu a cumparat de curand un autoturism.
Vă rog să îmi spuneti dacă beneficiază de scutire de la plata tarifului de utilizare a reţelelor de drumuri naţionale pentru autoturism, în condițiile în care are in ingrijire o persoana cu handicap?
Mulțumesc!

PS: Dacă am gresit categoria sau daca sa raspuns deja, privitor la această problemă, imi cer scuze!
Pentru a beneficia de facilitatea scutirii de la taxa,initial este necesar ca autoturismul sa detina adaptare tehnica conform prescriptie medic specialist,adaptare care sa fie omologata de catre RAR
Daca exista acordul RAR,completare in baza proprie de date si eventual in cartea de identitate auto,ulterir in temeiul disp L nr 448/2007,se poate acorda scutire de la plata tarifului de utilizare a retelelor nationale de drumuri=rovinieta
In final solicitantul este obligat sa faca dovada detinerii rovinietei ,care se achita de catre serviciul specializat ,achitate din fonduri speciale
Mulțumesc!