avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Handicap accentuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Handicap accentuat

=D> Va multumesc mult pentru toate raspunsurile pe care mi le-ati dat pana acum, sunteti de un real ajutor.....va mai intreb insa pentru o persoana cu handicap accentuat (diabet insulinodependent) am vazut ca in Legea 448/2006 in art. 24 se prevad urmatoarele facilitati:
"a) scutire de impozit pe veniturile din salarii;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si
mototriciclurilor, adaptate handicapului;........."
daca merg la administratia locala sa-mi achit impozitul pt masina oare sunt scutit sau interpreteaza legea si-mi spun ca trebuie sa platesc
la fel se intampla si in cazul rovinetei : Persoanele cu handicap, detinatoare de autoturisme adaptate handicapului, precum
si persoanele care le au în îngrijire beneficiaza de scutire de la plata tarifului de
utilizare a retelelor de drumuri nationale, prevazut în Ordonanta Guvernului nr.
15/2002 o platesc sau sunt scutit de plata rovinetei......
si as mai intreba daca stiti ce facilitati mai sunt in afara celor enumerate....
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: costi_mbd , utilizator 20:52, 5 Februarie 2010
Da ,pentru autoturism proprietate personalo beneficiati de facilitatea scutirii impozitului.
La fel si pentru taxa loc de parcare
Rovinieta se achita integral
Beneficiati de reducerea 1/2 RCA
mai stiti cumva ce facilitati mai sunt?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire ompozit persoana cu handicap jetli jetli Buna ziua! Sunt persoana cu handicap grav, fac hemodializa si spondilita cu poliartrita. Intrebarea este daca trebuie sa platesc impozit pe autoturism, ... (vezi toată discuția)
Impozite si taxe locale bratu nicolae bratu nicolae Buna ziua, as dori sa va adresez o intrebare.Un contribuabil proprietar al unui autoturism poate fi scutit de taxa asupra mijlocului de transport in baza ... (vezi toată discuția)
Timbru de mediu copil in intretinere cu handicap accentuat drandaadina drandaadina Bună ziua, As dori sa stiu daca beneficiez de scutirea taxei de timbru pt masina in condițiile în care am un copil de aproape 2 ani cu un handicap ... (vezi toată discuția)