Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Handicap accentuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Handicap accentuat

=D> Va multumesc mult pentru toate raspunsurile pe care mi le-ati dat pana acum, sunteti de un real ajutor.....va mai intreb insa pentru o persoana cu handicap accentuat (diabet insulinodependent) am vazut ca in Legea 448/2006 in art. 24 se prevad urmatoarele facilitati:
"a) scutire de impozit pe veniturile din salarii;
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si
mototriciclurilor, adaptate handicapului;........."
daca merg la administratia locala sa-mi achit impozitul pt masina oare sunt scutit sau interpreteaza legea si-mi spun ca trebuie sa platesc
la fel se intampla si in cazul rovinetei : Persoanele cu handicap, detinatoare de autoturisme adaptate handicapului, precum
si persoanele care le au în îngrijire beneficiaza de scutire de la plata tarifului de
utilizare a retelelor de drumuri nationale, prevazut în Ordonanta Guvernului nr.
15/2002 o platesc sau sunt scutit de plata rovinetei......
si as mai intreba daca stiti ce facilitati mai sunt in afara celor enumerate....
Va multumesc
Da ,pentru autoturism proprietate personalo beneficiati de facilitatea scutirii impozitului.
La fel si pentru taxa loc de parcare
Rovinieta se achita integral
Beneficiati de reducerea 1/2 RCA
mai stiti cumva ce facilitati mai sunt?