Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna - inchidere punct de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna - inchidere punct de lucru

este normal ca angajatorul sa ne oblige sa ne dam demisia daca punctul de lucru se inchide??? are vreo obligatie fata de noi daca se inchide punctul de lucru??
Nu va poate obliga sa va dati demisia.
Daca angajatorul inchide punctul de lucru si nu doriti sau nu poate, ori nu doreste sa va ofere un alt loc de munca in cadrul societatii, atunci trebuie sa va concedieze conf art 65 sau 68 CM, dupa un preaviz de 20 de zile lucratoare.
Nu are dreptul sa va determine sa va dati demisia.
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

3. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

4. Daca va concediaza pentru motive care nu tin de persoana salariatului , atunci :
- angajatorul nu are obligaţia de a oferi un loc de muncă salariatului concediat.

- angajatorul nu are obligaţia de a oferi salariatului compensatii banesti decat daca acestea sunt revazute in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern

- salariatul poate beneficia de somaj , daca indeplineste conditiile prevazute de lege.