Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Facebook
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Facebook

Buna seara. Revin cu o intrebare la care nu am primit inca un raspuns.

Sa spunem ca exista o pagina pe facebook, adresata practic tuturor categoriilor de varsta, ce contine doar poze trimise de diverse fete, poze in mod clar decente, si insotite de un mesaj de complimentare (asta e si tematica paginii ... complimentarea fetelor). Aceste poze sunt postate pe pagina, insotite de o etichetare catre profilul fetei ce a trimis poza.
Ma intereseaza daca exista vreo prevedere legala ce sa impiedice postarea pozelor trimise de unele fete ce practic ... sunt minore. Varsta minima fiind 16 ani.

Va multumesc.
Nu aveti dreptul de a folosi imaginea altor persoane fără acordul lor explicit, cu atat mai mult daca nu sunt persoane publice.
Pai am mentionat ... pozele sunt trimise chiar de ele. Nu le iau eu :)