Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua, Sunt nascut in 18.08.1957,am o vechime de 36 ani, 5 luni si 17 zile,dintre care 14 ani si 5 luni grupa a-II-a . Cind sa putea iesi la pensie,eventual anticipat (cu ce penalitate) ? Va multumesc anticipat !

P/S. Astept raspunsul pe adresa de e-maill.

O ZI CIT MAI BUNA !
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 6 luni(3 luni/an).
36 de ani,5 luni si 17 zile + 3 ani si 6 luni = 39 de ani,11 luni si 17 zile de stagiu.
O reducere cu 2 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
65 ani - 2 ani si 6 luni = 62 de ani si 6 luni - limita de varsta.
Pensie anticipata la 60 de ani,daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi).
Pensie anticipata partiala la 60 de ani cu penalizare de 22,5% pana la implinirea varstei de 62 de ani si 6 luni.
Ce nu v-am comunicat dupa 2001 am lucrat tot in conditii deosebite (santier), mai pot beneficia de ceva?
Daca aveti 26 de ani in conditii deosebite(14 in grupa II-a pana in 31/03/2001 si 12 In conditii deosebite dupa 01/04/2001)reducerea este de 6 ani din 65.
65-6=59 limita de varsta.
In postarea anterioara am facut o greseala.
Pentru 14 ani de grupa II-a reducerea este de 3 ani,in loc de 2 ani si 6 luni.
Va multumesc,
La pensionare anticipata ct va fi penalizarea.
Va multumesc!