Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Sporul de fidelitate/stabilitate in invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Sporul de fidelitate/stabilitate in invatamant

Buna seara! Lucrez in invatamant din anul 1999. Pana la nasterea copilului nu am avut nici o intrerupere in inv. In anul scolar 2006-2007 am avut contract de munca pe perioada determinata pana in 31.08.2007. In 02.08.2007 am nascut si am intrat in cele 42 zile obligatorii de concediu de lauzie apoi in CIC pana la 2 ani(02.08.2009). La 01.09.2008 am obtinut post titularizabil la alta unitate de inv. pe perioada nedeterminata. La intoarcerea la munca din CIC la unitate mi s-a spus ca perioada de la incetarea CIM 31.08.2007 pana la terminarea concediului lauzie 14.09.2007(cand s-au terminat cele 42zile) nu am fost incadrata la nici o unitate de invatamant si se considera intrerupere in munca. Este corect? cum este considerat concediu de lauzie si CIC? mi s-a spus ca anii lucrati inainte de nastere nu sunt luati in considerare la sporul de fidelitate si sa incep numaratoarea de la 0 din anul reintoarcerii la munca. Multumesc!
davidmihai, utilizator
Este corect , daca nu ati fost angajata vreunei unitati de invatamant in acea perioada.
contractul de munca pe perioada determinata v-a intrerupt vechimea.
ana-cer, moderator
care perioada este considerata intrerupere concediul de lauzie sau cel de crestere copil?sau pana la obtinerea postului titularizabil?
concediul de maternitate si cic nu sunt considerate vechime in munca?
ati inteles f bine. mi s-a spus ca toata perioada dinaintea nasterii nu se ia in considerare la sporul de stabilitate si ca ar trebui sa lucrez alti 10 adica pana in 2018-sau 2019 ca sa obtin sporul de fidelitate . adica sa fie 10 ani lucrati neintrerupti
davidmihai, utilizator