Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Solicitare date conducator de catre Politia Locala - ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Solicitare date conducator de catre Politia Locala - serviciul politie rutiera

Am primit o comunicare pe firma de la Primaria Bucuresti -Politia Locala prin care se solicita sa spun cine conducea masina in data x.
Ce mi s-a parut foarte ciudat este ca era invocat ca si temei legal doar art. 39 din OUG 195/2002 care se refera la politia rutiera din IGP (art 2 de acolo ) . Nu se mai face referire la altceva si nici nu cred ca ar avea la ce intrucat la o studiere a legii politiei locale 155/2012 nu apare nimic legat de dreptul lor de a face o astfel de solicitare. Singura referire este in art 7 de acolo unde la ultimul punct apare ":m) coopereaza cu unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane pentru identificarea detinatorului/utilizatorului autovehiculului ridicat ca urmare a stationarii neregulamentare sau al autovehiculelor abandonate pe domeniul public. " - unde se vorbeste de cooperare.
Au dreptul sa faca o astfel de solicitare ?
In acelasi timp comunicarea lor nu este semnata si nici stampilata. O astfel de solicitare nu este un act administrativ si atunci ar trebuie sa contina aceste elemente ?
Cineva care s-a mai intalnit poate cu o astfel de speta ma poate lamurii.
Multumesc.
Probabil ca ati parcat neregulamentar. Va asteapta o amenda minima.
Politia locala are unele atributiuni in domeniu circulatiei rutiere. Nu am la indemana actul normativ pentru ca sa le enumer. comunicati datele solicitate. In caz contrar va puteti alege cu o amenda pentru necomunicarea datelor in termenul solicitat.
ing. Ioan Ciobanu
@Alxx
In acelasi timp comunicarea lor nu este semnata si nici stampilata.

In mod normal notificarea trebuie sa fie inregistrata, semnata si stampilata.
Notificarea a fost trimisa prin posta cu confirmare de primire?
Pentru a le face viata mai "grea" celor care v-au trimis notificarea le puteti trimite o adresa in care le atrageti atentia ca nota prin care va solicita datele de identificare nu are numar de inregistrare, nu este semnata si stampilata si le solicitati sa va dovedeasca ca sunt inregistrati ca operatori de date cu caracter personal conform Legii nr. 677/2001 pentru protecţia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date.
Notificarile pe care le trimit autoritatile publice prin care solicita date cu caracter personal trebuie sa contina nr. inregistrarii ca operator de date personale.

Dle Ciobanu, aveti mai jos atributiile PL in domeniul circulatiei pe drumurile publice:)

Legea politiei locale. Legea 155/2010

Art. 7
In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
a) asigura fluenta circulatiei pe drumurile publice din raza teritoriala de competenta, avand dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducatorilor de autovehicul exclusiv pentru indeplinirea atributiilor conferite de prezenta lege in domeniul circulatiei pe drumurile publice;
b) verifica integritatea mijloacelor de semnalizare rutiera si sesizeaza nereguli constatate privind functionarea semafoarelor, starea indicatoarelor si a marcajelor rutiere si acorda asistenta in zonele unde se aplica marcaje rutiere;
c) participa la actiuni comune cu administratorul drumului pentru inlaturarea efectelor fenomenelor naturale, cum sunt: ninsoare abundenta, viscol, vant puternic, ploaie torentiala, grindina, polei si alte asemenea fenomene, pe drumurile publice;
d) participa, impreuna cu unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane, la asigurarea masurilor de circulatie ocazionate de adunari publice, mitinguri, marsuri, demonstratii, procesiuni, actiuni de pichetare, actiuni comerciale promotionale, manifestari cultural-artistice, sportive, religioase sau comemorative, dupa caz, precum si de alte activitati care se desfasoara pe drumul public si implica aglomerari de persoane;
e) sprijina unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane in asigurarea masurilor de circulatie in cazul transporturilor speciale si al celor agabaritice pe raza teritoriala de competenta;
f) acorda sprijin unitatilor/structurilor teritoriale ale Politiei Romane in luarea masurilor pentru asigurarea fluentei si sigurantei traficului;
g) asigura, in cazul accidentelor soldate cu victime, paza locului acestor accidente si ia primele masuri ce se impun pentru conservarea urmelor, identificarea martorilor si a faptuitorilor si, daca se impune, transportul victimelor la cea mai apropiata unitate sanitara;
h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;
i) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind masa maxima admisa si accesul pe anumite sectoare de drum, avand dreptul de a efectua semnale de oprire a conducatorilor acestor vehicule;
j) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor rutiere de catre pietoni, biciclisti, conducatori de mopede si vehicule cu tractiune animala;
k) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la circulatia in zona pietonala, in zona rezidentiala, in parcuri si zone de agrement, precum si pe locurile de parcare adaptate, rezervate si semnalizate prin semnul international pentru persoanele cu handicap;
l) aplica prevederile legale privind regimul juridic al vehiculelor fara stapan sau abandonate pe terenuri apartinand domeniului public sau privat al statului ori al unitatilor/ subdiviziunilor administrativ-teritoriale;
m) coopereaza cu unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane pentru identificarea detinatorului/utilizatorului autovehiculului ridicat ca urmare a stationarii neregulamentare sau al autovehiculelor abandonate pe domeniul public.

Multumesc pentru raspunsuri.
Din pacate nimeni nu reuseste sa lamureasca cu argumente legale daca au dreptul sa faca o astfel de solicitare. Din legea politiei locale nu rezulta asa ceva. Deci raspunsul dvs. dl. Ciobanu este unul pe care probabil ti l-ar da un politist , fa asa ca sa fie bine :yes:

@cyan : comunicarea a fost trimisa prin posta cu confirmare , are nr de inregistare dar nu este semnata sau stampilata. In opinia mea ea este un act administrativ si atunci clar trebuie macar semnata.
Amenda pt necomunicare are ca si temei trecut de ei tot OUG 195/2002 (art.105) dar nu rezulta de nicaieri faptul ca ei au dreptul de a constata si sanctiona astfel de fapte .
Impresia mea este ca se cam merge pe burta...
Asa cum ati precizat mai sus, ar fi aplicabila lit. m) iar notificarea trebuia trimisa de politia rutiera si nu de politia locala care nu are astfel de atributii specificate in L155.
Daca nu raspundeti la notificare ptr care ati semnat de primire este posibil sa va amendeze tot in baza oug195. Parerea mea este sa le cereti dovada ca sunt operatori de date cu caracter personal si va exprimati si uimerea ca ati fost notificat de PL in loc de PR care are acest drept conform OUG195, de asemenea despre lipsa semnaturii. Mentionati ca procesele verbale de contraventie sunt nule de drept daca nu sunt semnate de agentul constatator.
Le cereti si lamuriri suplimentare privind motivul cererii lor.:)