Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua. Am 38 de ani si fac liceul la seral,acum, deoarece din motive personale nu am putut sa-l fac atunci cand trebuia. Ma intereseaza sa stiu daca dupa terminarea liceului, adica anul acesta (sunt in clasa a XIII -a ), pot beneficia de somaj, la fel ca si cei care termina liceul de drept, adica colegi de-ai mei care au
18-19 ani?
Multumesc.
1. Legea nu face diferenta intre cei care urmeaza cursurile de zi sau seral ale unei forme de invatamant si nici de varsta.

2. Dupa absolvire va inregistrati la Agentia de Somaj.
ana-cer, moderator
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns. Dar eu am animale deoarece locuiesc la tara.Acest fapt nu va fi un impediment in acordarea somajului? Si daca am luat somaj dupa ce am facut armata , mai pot beneficia acum de el? Multumesc
Detinerea de bunuri mobile sau imobile in proprietate nu afecteaza acordarea indemniztaiei de somaj.
Beneficiati de indemnizatie de somaj de fiecare data cand indepliniti conditiile legale.
Multumesc pentru raspunsuri.
Un sfarsit de saptamana cat mai placut!
ana-cer, moderator