Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amanare termen - plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amanare termen - plangere contraventionala

am primit o amenda anul trecut pentru depasirea vitezei regulamentare cu 28 km/h.
Am redactat o plangere contraventionala folosindu-ma de sfaturile de pe acest forum si ieri am primit solutionare:

Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Emiterea adresei către IPJ Timiş pentru a comunica copia înregistrării DVD a faptei reţinute in sarcina petentului. Amână judecarea cauzei la data de 19.03.2014, pentru când se citează părţile. Pronunţată în şedinţă publică azi, 05.02.2014.
Document: Încheiere de şedinţă 05.02.2014

intrebarea e daca mai trebuie sa ma prezint in 19.03 daca eu in plangerea initiala am specificat ca doresc judecarea in lipsa.
Daca da, cand ar trebui sa redactez o cerere pentru judecarea in lipsa la noul termen?
Si inca o intrebare, daca in plansele foto atasate la dosar de IPJ nu se poate distinge absolut nimic, se vede doar o masina cenusie si atat, sunt sanse ca la proba video imaginea sa fie mai clara?
Va multumesc anticipat.
odata ceruta judecarea in lipsa, nu trebuie refacuta cererea la fiecare termen.