Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procurorii nu gasesc infractorul !?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procurorii nu gasesc infractorul !?

Buna seara! Judecatorul desfiinteaza o rezolutie a procurorului ( care a dat NUP pt. ca fapta nu exista). Se dispune reluarea urmaririi penale, indicand procurorului si la ce aspecte sa se dea raspunsuri. Procurorul, impreuna cu politistul trag de timp si se ajunge la implinirea termenului de prescriptie. Asa ca se da NUP pentru ca fapta s-a prescris, fara sa se faca vreo cercetare. Deci nu s-a reluat cercetarea asa cum a cerut judecatorul. Rezolutiile, atat cea desfiintata cat si ultima cu prescrierea dau NUP, cu toate ca una dintre probe (expertiza INML Bucuresti) arata printre multe altele - ruperea a 4 dinti din fata de pe maxilarul superior (mutilare) si fractura nazala. INML descrie mecanismul producerii leziunilor, excluzand ca acestea puteau fi produse prin cadere. Ingrijiri medicale 22-24 zile. Statul nu-l mai poate pedepsi. Cum ramane insa cu
recuperarea cheltuielilor pentru ingrijirile medicale, atat timp cat nu avem un vinovat ? Sigur, noi vom continua - vom contesta din nou rezolutia si din nou un judecator o va desfiinta. INTREBARE: statul, prin institutiile sale (parchetul) mai este obligat sa reia cercetarile pentru a stabili vinovatul, chiar daca fapta s-a prescris ?
Faceti o plangere la Consiliul Superior al Magistraturii si una chiar la Avocatul Poporului , anexand toate documentele in copie .
Adrian Constantin, Consilier juridic