avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legalizare diploma de licenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legalizare diploma de licenta

Buna ziua ,
As dori sa stiu daca pentru o persoana care a studiat afara si a revenit in tara in vederea angajarii este necesar ca diploma de licenta sa fie tradusa si legalizata ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: lavy80 , utilizator 08:52, 10 Februarie 2014
In mod normal, da!
Mai intati trebuie ca diiploma respectiva sa fie recunoscuta in tara si , apoi, se va pune problema legalizarii .
studiile au fost facute in Italia,sa inteleg ca trebuie legalizata ?
Diploma respectiva trebuie sa fie recunoscuta in tara , mai intai.

In acest sens, va trebui sa urmati aceasta procedura:
[ link extern ]
Buna ziua ,

Va multumesc pentru raspunsul oferit si va doresc o zi placuta !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Echivalarea/recunoaºterea în italia a titlurilor de studii dobândite în românia ContSters214862 ContSters214862 Buna seara!Anul trecut am absolvit Facultatea de Contabilitate si Finante (Finante-Banci) la Univ.\"Spiru Haret\" si as dori sa aflu ce trebuie sa fac,ca ... (vezi toată discuția)
Traducere si legalizare documente loredanadulgheru loredanadulgheru Buna, doresc sa plec in Anglia si nu stiu daca diplomele de studii, in cazul in care imi caut de lucru acolo, imi trebuie doar traduse sau traduse si ... (vezi toată discuția)
Echivalare diploma licenta ndt ndt Buna ziua, Sunt cetatean roman si doresc sa imi echivalez / evaluez diploma de licenta in strainatate, intr-un stat parte la Conventia de la Haga (Statele ... (vezi toată discuția)