Forum Discuţii juridice Traduceri Traducere si legalizare documente
Discuție deschisă în Traduceri

Traducere si legalizare documente

Buna, doresc sa plec in Anglia si nu stiu daca diplomele de studii, in cazul in care imi caut de lucru acolo, imi trebuie doar traduse sau traduse si legalizate.

Multumesc
Buna ziua,

Principiul "cate bordeie atatea obicee" functioneaza peste tot. Parerea mea este ca, in functie de institutia la care va ganditi sa aplicati, este suficienta o copie normala, semnata pentru conformitate, a documentelor de studiu care au avizul ministerelor emitente si au fost echivalate / recunoscute. Daca va fi nevoie ulterior, angajatorul va va spune care dntre ele si in ce forma trebuie prezentate la incheierea contractului de munca. Acestea pot fi traduse si legalizate prin grija orcarei persoane apropiate di familie si apoi vi le transmite, daca nu puteti reveni in tara sa va ocupati de traducerea si legalizarea lor.

Procedura pentru recunoasterea si echivalarea documentelor de studiu, care se face inainte de traducere si legalizare, o gasiti in linkul urmator:
[ link extern ] /
L.C.
Laura Ciobeica, moderator