Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Probleme cu un imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Probleme cu un imprumut

Buna seara! Ce as putea sa fac sa nu platesc cheltuieli de judecata 1300 lei, intr-un proces. Am imprumutat de la o persoana 1100 eoro si nu mai am posibilitatea sa ii restitui banii deoarece am doar o pensie de handicap de 293 lei. Exista o hotarare judecatoreasca cum ca trebuie sa-i platesc suma de mai sus si cheltuieli de jud. 1300 lei. Ce as putea sa fac ...... un sfat.....
Ce faceti ca sa nu mai platiti cheltuieli de judecata? Nu mai platiti..
Faceti referire doar la cheltuieli pe care le datorati pt ca ati pierdut procesul..dar ce v-a dat omul ati platit?
Pt toata suma datorata care include si cheltuieli de judecata la care se vor adauga cheltuieli de executare, puteti fi executat silit, iar de indemnizatie nu se pot atinge. Asadar,;daca aveti bunuri, pot fi executate silit.
Buna ziua! Nu am platit datoria pentru ca, chiar nu am de unde sa platesc...... Nu am bunuri pe numele meu....... Dar de pensia de 350 lei pe care o iau de la casa de pensii, se poate lega? Se poate face proprire pe dansa?
Daca e indemnizatie de handicap nu se pune poprire pe ea, daca e pensie si e in cuantumul asta de 350 de lei, vi se infiinteaza poprire de 1/3 pe jumatatea ce depaseste salariul minim net pe economie, pe scurt va pot lua cam 10 lei.
Multumesc frumos! Multa sanatate si fericire va doresc.....
Indemnizatia de handicat nu poate fi urmarita , pentru niciun fel de datorii.