Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe profit

O firma care la 01.02.2013 nu se incadra la microantreprinderi, ci era platitoare de impozit/profit( cifra de afaceri din 2012 >65000.euro) a calculat pe 2013 impoz/profit,insa la sfarsitul lui 2013 cifra de afaceri este <65000 euro (205300.lei), Cum se procedeaza in continuare?? trece la microantreprinderi din 2014?? sau din timpul anului 2013?? unde este reglementat regimul unor astfel de situatii?
pana la 31.01.2014 trebuia sa depuneti decl de mentiuni 010 la finante prin care treceati de la platitor de imp profit la impozitul pe veniturile microintreprinderilor cu 2014.
Buna ziua!
Imi permit sa scriu aici ca sa nu mai deschid un subiect nou - tot la imp pe profit fac referire.

Asadar, primesc in ian 2014 doua facturi intarziate de la E-on, una din oct si una din decembrie. Cum situatia pe dec e inchisa, le inregistrez 1174=401. Mai primesc o factura de storno de la un furnizor, din oct 2013, evident, cu minus. Acea factura a fost trecuta pe cheltuiala, in oct 2013. Am inregistrat-o acum tot 1174=401, dar cu minus. Acum 1174 are sold creditor. Sumele nu sunt mari, dar e important sa fie inregistrate corect.

1. Prima intrebare: inregistrarile de mai sus sunt corecte?
2. Avand in vedere ca e vorba de niste cheltuieli, una care se anuleaza si doua care nu au fost inregistrate la vremea lor, trebuie refacut calculul la imp pe profit, considerand aceste cheltuieli si inregistrand diferenta in 4411?
3. Am inregistrat facturile toate cu 01.01.2014 ca nu am putut altfel. Vor fi incluse in declaratia 394 de pe ian 2014, nu le mai pot duce pe fiecare pe luna careia ii corespunde. Este corect asa?

Multumesc.