Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Agentie imobiliara Contract de munca full time, plata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Agentie imobiliara Contract de munca full time, plata doar comision??

O agentie imobiliara ofera contract de munca pentru jobul de agent imobiliar- full time ( 8h/zi in birou), insa, fara plata salariului lunar, ci doar a unui comision, in cazul unei tranzactii imobiliare realizata de agent. Vi se pare echitabil sau de evitat semnarea unui asemenea contract de munca? Ce solutii exista ca o persoana fizica sa lucreze pentru o agentie imobiliara, legal,in conditiile in care nu are un PFA? Multumesc.
Ion.Me, utilizator
Mai bine evitati un astfel de contract. de muna.

Contractul de comision este mandatul care are ca obiect achiziţionarea sau vânzarea de bunuri ori prestarea de servicii pe seama comitentului şi în numele comisionarului, care acţionează cu titlu profesional, în schimbul unei remuneraţii numite comision.