avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare cladire cu indice de inflatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare cladire cu indice de inflatie

Buna ziua ,

va rog sa-mi spuneti daca este corecta inregistrarea reevaluarii unei cladiri cu indicele de inflatie :

val. de inventar cladire : D212=6712.39
indicele de inflatie : 1167,71

6712,39 x 1171,71 = 7834

212=105 2658,83 ( 7834-6712,39 )

va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 16:25, 11 Februarie 2014
Buna seara,

Ordinul 3055/2009:
122. - (1) Reevaluarea imobilizărilor corporale se face la valoarea justă de la data
bilantului. Valoarea justă se determină pe baza unor evaluări efectuate, de regulă, de
profesionisti calificati în evaluare, membri ai unui organism profesional în domeniu,
recunoscut national si international.


Aceasta este si recomandarea mea, ca sa nu aveti probleme mai tarziu .

Dar, referitor la reevaluarea cladirilor, aplicand indicele de inflatie, se poate face cu ocazia inventarierii anuale si un proces verbal AGA.
Indicii de inflatie se obtin de la INS anual. Din momentul rectificarii valorii de inventar pe baza indicelui diferenta se inregistreaza in contabilitate.

Respect,
Dan Preda.
Ultima modificare: Marți, 11 Februarie 2014
ContSters307306, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raport de evaluare cladire Total Contabilitate Total Contabilitate Buna ziua, Am un raport de evaluare pentru un apartament prin care valoarea din contabilitate a fost redusa la valoarea de piata. Cheltuiala pe care o ... (vezi toată discuția)
Reevaluare cladire mirelanicola.72 mirelanicola.72 Firma x detine in patrimoniul sau din anul 2007 un container birou ce a fost declarat si luat in evidenta la DITL si care nu a fost reevaluat pana in prezent. ... (vezi toată discuția)
Achizitie depozit - firma neplatitoare de tva dana_1985 dana_1985 Buna, va rog frumos sa ma ajutati cu o monografie contabila pt. o firma neplatitoare de tva ,care a achizitionat un depozit in val. de 70000 lei. Dar la firma ... (vezi toată discuția)