Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare cladire cu indice de inflatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare cladire cu indice de inflatie

Buna ziua ,

va rog sa-mi spuneti daca este corecta inregistrarea reevaluarii unei cladiri cu indicele de inflatie :

val. de inventar cladire : D212=6712.39
indicele de inflatie : 1167,71

6712,39 x 1171,71 = 7834

212=105 2658,83 ( 7834-6712,39 )

va multumesc.
Buna seara,

Ordinul 3055/2009:
122. - (1) Reevaluarea imobilizărilor corporale se face la valoarea justă de la data
bilantului. Valoarea justă se determină pe baza unor evaluări efectuate, de regulă, de
profesionisti calificati în evaluare, membri ai unui organism profesional în domeniu,
recunoscut national si international.

Aceasta este si recomandarea mea, ca sa nu aveti probleme mai tarziu .

Dar, referitor la reevaluarea cladirilor, aplicand indicele de inflatie, se poate face cu ocazia inventarierii anuale si un proces verbal AGA.
Indicii de inflatie se obtin de la INS anual. Din momentul rectificarii valorii de inventar pe baza indicelui diferenta se inregistreaza in contabilitate.

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator