Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA - proprietar
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA - proprietar

Buna ziua, vreau sa lamuresc o chestiune foarte importanta.
In legislatia cu privire la normele CSA actuala se specifica faptul ca doar proprietarul masinii poate incheia un contract de asigurare auto si se defineste ce inseamna proprietar.

“ Art. 15. - (1) Se consideră că un vehicul este asigurat, dacă proprietarul acestuia are încheiat un contract de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate în limitele teritoriale prevăzute la art. 11 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificările și completările ulterioare, precum și ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit în continuare asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto sau asigurarea obligatorie RCA.”

2. proprietar/coproprietar al vehiculului – persoana fizică sau juridică înscrisă în documentele de identitate ale vehiculului sau în alte înscrisuri doveditoare ale dreptului de proprietate;

Notiunea: "proprietarul vehiculului" mi se pare putin inexact definita, deoarece persoana inscrisa in documentele de identitate ale vehiculului nu trebuie sa fie neaparat proprietar! Astfel, cum se pune problema in cazul masinilor aduse din alte tari ale caror transfer de proprietate are loc printr-un simplu act de vanzare-cumparare si in al caror acte figureaza o alta persoana? Care sunt parerile dumneavoastra?
Vlad-P a scris:

Notiunea: "proprietarul vehiculului" mi se pare putin inexact definita, deoarece persoana inscrisa in documentele de identitate ale vehiculului nu trebuie sa fie neaparat proprietar! Astfel, cum se pune problema in cazul masinilor aduse din alte tari ale caror transfer de proprietate are loc printr-un simplu act de vanzare-cumparare si in al caror acte figureaza o alta persoana? Care sunt parerile dumneavoastra?

Eu cred ca este destul de clar definit termenul . Proprietar este cel inscris in actele masinii la rubrica proprietar sau mai poate fi si cel care dobandeste proprietatea vehiculului printr-un inscris , in speta contractul de vanzare cumparare .
Vlad-P a scris:

2. proprietar/coproprietar al vehiculului – persoana fizică sau juridică înscrisă în documentele de identitate ale vehiculului sau în alte înscrisuri doveditoare ale dreptului de proprietate;

Notiunea: "proprietarul vehiculului" mi se pare putin inexact definita, deoarece persoana inscrisa in documentele de identitate ale vehiculului nu trebuie sa fie neaparat proprietar! Astfel, cum se pune problema in cazul masinilor aduse din alte tari ale caror transfer de proprietate are loc printr-un simplu act de vanzare-cumparare si in al caror acte figureaza o alta persoana? Care sunt parerile dumneavoastra?

Definitia exacta tocmai ati citat-o dv. Contractul de v/c este tocmai acel inscris doveditor al dreptului de proprietate, atunci cand numele celui din documentul de identitate al autovehiculului, nu mai confirma proprietatea!
In concluzie, definitia este pentru alternativele termenului de proprietar, inconfundabile.