Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA

Daca fiul meu, proprietarul masinii, pleaca in strainatate pentru o perioada mai lunga de timp, pot lua pe numele meu asigurarea auto ? Daca da, in ce baza, daca nu, care ar fi motivul? Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Asigurarea RCA se emite pe proprietarul inscris in talon. Daca aveti o polita in vigoare puteti circula si dvs. cu masina, asigurarea fiind valabila. Daca polita expira, va trebui sa incheiati o alta pe numele fiului dvs (persoana inscrisa in talon).
albastrel_2 a scris:

Asigurarea RCA se emite pe proprietarul inscris in talon. Daca aveti o polita in vigoare puteti circula si dvs. cu masina, asigurarea fiind valabila. Daca polita expira, va trebui sa incheiati o alta pe numele fiului dvs (persoana inscrisa in talon).

Cu o mica corectie ,
In ordinul 14/2011 al CSA ce cuprinde normele privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule se specifica faptul ca asigurarea se incheie doar penumele proprietarului iar la articolul 2 , pct. 2 termenul de proprietar este definit astfel :
persoana fizică sau juridică înscrisă îndocumentele de identitate ale vehiculului sau în alte inscrisuri doveditoare ale dreptului de proprietate;

Deci, nu doar in talon !