Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit venit & profit - modificarile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit venit & profit - modificarile

2 intrebari as avea in legatura cu ultimele schimbari; nu sunt sigura ca am inteles bine. E vorba de 2 legi diferite, nu ?

Eu am doua situatii:
1. In cazul unei micro, cu impozit pe venit se aplica cei 1600 si ceva minim, nu ?
2. In cazul unui SRL (IMM), cu impozit pe profit, se aplica impozitul forfetar din OU 34/2009 ? Nu am gasit in lege insa am auzit ca se face o distinctie in functie de profil, activitate ?

As dori, daca se poate un raspuns scurt si clar nu citarea legii doar.
MUltumesc.

daca platesc 2.200 lei, inseamna ca impozitul pe venituri la microintreprinderi la o cifra de afaceri de 52.000 lei este de 4.23% nu de 3% cum prevede legea.
bastinasamarat a scris:

daca platesc 2.200 lei, inseamna ca impozitul pe venituri la microintreprinderi la o cifra de afaceri de 52.000 lei este de 4.23% nu de 3% cum prevede legea.

Da, corect, din calcule asa rezulta. Doar reprezentantii MFP spun ca impozitul ramane acelasi. Asta pentru ca procentul de impozit pe venit ramane acelasi. Nu spun insa ca daca acest impozit este mai mic decat cel forfetar se plateste cel forfetar. Chestie de nuanta.
Art. 107. - (1) Cota de impozitare pe veniturile microintreprinderilor este: 2% in anul 2007; 2,5% in anul 2008; 3% in anul 2009.
(2) In situatia in care impozitul datorat de microintreprinderi este mai mic decat impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), acestea sunt obligate la plata impozitului la nivelul acestei sume.

adica platesti imp mai mare (daca cel pe venit e mai mare il platesti pe ala....daca imp pe venit e mai mic...platesti forfetar)

Colegul nostru "bastinasamar", se refera la faptul ca desi oficialii spun ca acest impozit forfetar nu este o supraimpozitare, in realitate este o majorare de impozit. Exemplul dat cu microintreprinderea care realizeaza venituri in valoare de 52.000 lei este relevant.
Reiau ideea colegului:

Contribuabil - microintreprindere

Anul 2008
Venituri realizate - 52.000 lei
Impozit aferent - 52.000 x 3% = 1.560 lei

Anul 2009
Venituri realizate - 52.000 lei
din care:
01.01.2009 - 30.04.2009 - 17.000 lei
01.05.2009 - 31.12.2009 - 35.000 lei

Impozit aferent (01.01.2009 - 30.04.2009) - 17.000 x 3% = 510
Impozit aferent (01.05.2009 - 31.12.2009) - 35.000 x 3% = 1.050
forfetar - 8 x 2.200/12 = 1.467
Se plateste impozitul forfetar pentru ca este mai mare decat cel calculat normal
Total impozit 2009 - 510 + 1467 = 1.977 lei

Anul 2010
Venituri realizate - 52.000
Impozit forfetar = 2.200

Deci la aceleasi venituri, firma plateste:

Mi se pare mie sau firma plateste din ce in ce mai mult pentru aceleasi venituri?
Cred ca mi se pare mie, pentru ca domnul Pogea a spus ca nu creste povara fiscala de pe umerii firmelor...
Eu il cred pe domnul Pogea...
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Teoretic, impozitul este de 3%.Problema intervine atunci cand nu te poti incadra in acest 3%, de fapt, dupa ce ca nu ai vanzari destule, mai esti si impozitat, e ca o pedeapsa.