avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Exigibilitatea TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Exigibilitatea TVA

Cand devine exigibil tva pt facturile emise in oct-noi-dec.2013, la data incasarii sau la 90 zile de la data emiterii facturii ??/

mentionez ca firma in anul 2014 continua sa aplice sistemul de tva la incasare
Cel mai recent răspuns: LIVIU NISTEA , utilizator 11:11, 13 Februarie 2014
Daca a 90-a zi de la data emiterii facturii este dupa 31.12.2013, tva devine exigibila la data achitarii totale sau partiale a facturii emise pana la 31.12.2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul tva exigibil Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Societatea este in sistem tva la incasare, pentru facturile emise in noiembrie de exemplu 27.11.2013 daca nu sunt incasate eu trebuie sa colectez ... (vezi toată discuția)
Tva la incasare canimgizzi1984 canimgizzi1984 BUNA ZIUA.Am o firma care are tva-ul la incasare in anul 2013 si continua cu el si in 2014.am facturi din luna octombrie 2013 neincasate.acum in ianuarie se ... (vezi toată discuția)
Aplicare tva la incasare Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca aplic sistem tva incasare pentru facturile primite de la furnizori indiferent daca acestia sunt in sistem, sau nu eu deduc ... (vezi toată discuția)