avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare TVA la incasare

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca aplic sistem tva incasare pentru facturile primite de la furnizori indiferent daca acestia sunt in sistem, sau nu eu deduc tva doar la plata inregistrarea fiind 4428=401
6xx=401
si in momentul platii fac 4426=4428?

Pentru facturile emise catre clienti se colecteaza tva la incasare am inteles ca s-a eliminat terme de 90 de zile ? dar pentru cele ramase in sold la 31.12.2013 colectez cand se implinesc 90 zile sau la incasare ?
Cel mai recent răspuns: Lizuca12 , utilizator 12:40, 3 Martie 2014
Facturile aflate in sold raman la principiul de la 31 12. se deduce tva in momentul platii si se colecteaza in max 90 de zile.
Cele emise dupa 01,01 aplica noul sistem ( nu mai exista 90 de zile la incasare)
Pt.facturile de client ramase in sold la 31.12.2013 nu se mai aplica termenul de 90 zile.
La facturi furnizor nu s-a modificat nimic in privinta tva-ului la incasare.
Ultima modificare: Marți, 25 Februarie 2014
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Buna ziua,

OUG 111/2013

(4) Atât în cazul persoanelor impozabile care continuă aplicarea sistemului TVA la încasare, cât şi al celor care ies din sistem, pentru operaţiunile al căror fapt generator de taxă a intervenit până la data de 31 decembrie 2013 inclusiv, precum şi pentru facturile emise înainte de această dată, în situaţia în care cea de-a 90-a zi calendaristică de la data emiterii facturii sau de la termenul-limită prevăzut de lege pentru emiterea facturii este ulterioară datei de 31 decembrie 2013, exigibilitatea taxei intervine la data încasării totale sau parţiale a contravalorii bunurilor livrate/serviciilor prestate, cu respectarea prevederilor art. 1342alin. (7) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

Respect,
Dan Preda.
Multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere tva daca nu aplic tva la incasare carmenbn carmenbn O SC se incadreaza la regim normal de deducere/colectare TVA.TVA de la facturile emise se inregistreaza in 4427.Pt.facturile primite de la furnizorii care ... (vezi toată discuția)
Calcul tva exigibil Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Societatea este in sistem tva la incasare, pentru facturile emise in noiembrie de exemplu 27.11.2013 daca nu sunt incasate eu trebuie sa colectez ... (vezi toată discuția)
Tva la incasare Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca aplic tva la incasare automat pt facturile emise catre client tva se colecteaza in momentul incasarii total sau partial. ... (vezi toată discuția)