Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare TVA la incasare

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca aplic sistem tva incasare pentru facturile primite de la furnizori indiferent daca acestia sunt in sistem, sau nu eu deduc tva doar la plata inregistrarea fiind 4428=401
6xx=401
si in momentul platii fac 4426=4428?

Pentru facturile emise catre clienti se colecteaza tva la incasare am inteles ca s-a eliminat terme de 90 de zile ? dar pentru cele ramase in sold la 31.12.2013 colectez cand se implinesc 90 zile sau la incasare ?
Facturile aflate in sold raman la principiul de la 31 12. se deduce tva in momentul platii si se colecteaza in max 90 de zile.
Cele emise dupa 01,01 aplica noul sistem ( nu mai exista 90 de zile la incasare)
Pt.facturile de client ramase in sold la 31.12.2013 nu se mai aplica termenul de 90 zile.
La facturi furnizor nu s-a modificat nimic in privinta tva-ului la incasare.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Buna ziua,

OUG 111/2013

(4) Atât în cazul persoanelor impozabile care continuă aplicarea sistemului TVA la încasare, cât şi al celor care ies din sistem, pentru operaţiunile al căror fapt generator de taxă a intervenit până la data de 31 decembrie 2013 inclusiv, precum şi pentru facturile emise înainte de această dată, în situaţia în care cea de-a 90-a zi calendaristică de la data emiterii facturii sau de la termenul-limită prevăzut de lege pentru emiterea facturii este ulterioară datei de 31 decembrie 2013, exigibilitatea taxei intervine la data încasării totale sau parţiale a contravalorii bunurilor livrate/serviciilor prestate, cu respectarea prevederilor art. 1342alin. (7) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.

Respect,
Dan Preda.
Multumesc !