Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Calcul TVA exigibil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Calcul TVA exigibil

Buna ziua,

Societatea este in sistem tva la incasare, pentru facturile emise in noiembrie de exemplu 27.11.2013 daca nu sunt incasate eu trebuie sa colectez tva in 27.02 se trece in decontul de februarie care se depune pana in 25 martie este corect asa ?
La facturile de la furnizori tva devine exigibil doar la plata nu exista acest termen de 90 zile ? De exemplu daca am o factura de furnizor neachitata din septembrie nu deduc tva pana nu o achit si ramane pe 4428. fur?

Multumesc frumos!
george-neagu, moderator
De la data de 01.01.2014 s-a renuntat le termenul de 90 de zile pentru facturile emise. Pentru facturile emise pana la data de 31.12.2013, TVA devine exigibila in momentul achitarii, totale sau partiale, a respectivei facturi.
daca am o factura emisa catre un client din 27.11 si nu o incasez pana in februarie tva se colecetaza doar la incasare nu il colectez in februarie ?
TVA pentru facturile emise inainte de 31.12.2013 si pentru care termenul de 90 de zile de la data emiterii este dupa data de 01.01.2014 se va colecta in momentul achitarii, totale sau partiale a facturilor. Pentru facturile primite nu s-a modificat nimic, respectiv TVA a acestor facturi se va deduce in momentul platii acestor facturi.
Multumesc frumos!