avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Calcul TVA exigibil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Calcul TVA exigibil

Buna ziua,

Societatea este in sistem tva la incasare, pentru facturile emise in noiembrie de exemplu 27.11.2013 daca nu sunt incasate eu trebuie sa colectez tva in 27.02 se trece in decontul de februarie care se depune pana in 25 martie este corect asa ?
La facturile de la furnizori tva devine exigibil doar la plata nu exista acest termen de 90 zile ? De exemplu daca am o factura de furnizor neachitata din septembrie nu deduc tva pana nu o achit si ramane pe 4428. fur?

Multumesc frumos!
Ultima modificare: Joi, 13 Februarie 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Lizuca12 , utilizator 18:03, 13 Februarie 2014
De la data de 01.01.2014 s-a renuntat le termenul de 90 de zile pentru facturile emise. Pentru facturile emise pana la data de 31.12.2013, TVA devine exigibila in momentul achitarii, totale sau partiale, a respectivei facturi.
daca am o factura emisa catre un client din 27.11 si nu o incasez pana in februarie tva se colecetaza doar la incasare nu il colectez in februarie ?
TVA pentru facturile emise inainte de 31.12.2013 si pentru care termenul de 90 de zile de la data emiterii este dupa data de 01.01.2014 se va colecta in momentul achitarii, totale sau partiale a facturilor. Pentru facturile primite nu s-a modificat nimic, respectiv TVA a acestor facturi se va deduce in momentul platii acestor facturi.
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare tva la incasare Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca aplic sistem tva incasare pentru facturile primite de la furnizori indiferent daca acestia sunt in sistem, sau nu eu deduc ... (vezi toată discuția)
Cont debitor 4428 si cont 231 Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti mi va rog daca am cont debitro 4428 acesta se aduna la rand 06 F10 ? si la rand 83 f30? Contrul debitor 231 se trece la rand 02 F10 ... (vezi toată discuția)
Exigibilitatea tva fifi58 fifi58 Cand devine exigibil tva pt facturile emise in oct-noi-dec.2013, la data incasarii sau la 90 zile de la data emiterii facturii ??/ mentionez ca firma in ... (vezi toată discuția)