avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte necesare pt dobandirea cetateniei prin casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte necesare pt dobandirea cetateniei prin casatorie

anul asta avem 5 ani de la casatorie,sotia din Ucraina,de origine romana,vorbitoare de limba romana,actualmente rezidenti in italia,dar si rezinenta in Romania pt sotie de la data casatoriei,as vrea informatii despre actele necesare pt depunerea dosarului(traduceri,acte pers samd)si daca e posibil depunerea dosarului de un avocat sau numai personal. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: vidrean61 , utilizator 10:18, 14 Februarie 2014
In primul rand trebuie sa indeplineasca anumite conditii precizate de Legea 21/1991 a cetateniei romane:

Art. 8.
Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, locuieste in mod legal, continuu si statornic pe teritoriul statului roman de cel putin 7 ani sau, in cazul in care este casatorit cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani;
b) dovedeste prin comportarea si atitudinea sa loialitate fata de statul si de poporul roman;
c) a implinit varsta de 18 ani;
d) are asigurate mijloacele legale de existenta;
e) este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
f) cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
g) cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei.

Pana nu indeplineste conditia subliniata este prematur sa va spunem procedura de obtinere.


Printre actele necesare este vorba si de ADEVERINŢÃ din care să rezulte domiciliul legal în România de cel puţin 8 ani sau, în cazul în care este căsătorit cu un cetăţean român, de cel puţin 5 ani de la data căsătoriei - eliberată de Oficiul Român pentru Imigrări şi data de la care s-a acordat dreptul de şedere permanentă în România;

MULTUMESC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatenie nonapap nonapap Buna! Sunt cetatean al Republicii Moldova, casatorita de aproape 2 ani cu un cetatean roman. Am detinut pentru 1 an permis de sedere in Romania. La moment este ... (vezi toată discuția)
Cum dobandesc cetatenia romana gabdyd gabdyd sunt din Ucraina, Am venit in Romania la scoala, acum 8 ani. Pe atunci aveam 13 ani. Deci, nu am buletin de identitate, etc. Nu am decat certificat de nastere. ... (vezi toată discuția)
Obtinerea cetateniei strainilor casatoriti cu cetateni romani DilaraCristina DilaraCristina Sunt casatorita cu cetatean turc de 7 ani,avand impreuna o fetita de 5 ani si jumatate.Sotul meu detine in prezent carte de rezidenta pentru membrii de ... (vezi toată discuția)