Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Codul de procedura penala/ art. 10 j.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Codul de procedura penala/ art. 10 j.

Poate cineva sa-mi traduca Art. 10 lit. j. din Cpp, care se refera la "cazurile in care punerea in miscare sau exercitarea actiunii penale este impiedicata":
j) exista autoritate de lucru judecat. Impiedicarea produce efecte chiar daca faptei definitiv judecate i s-ar da o alta incadrare juridica.
Ce este o autoritate de lucru judecat? De ex: administratorul unei firme este invinuit pentru evaziune fiscala si firma se afla in Insolventa (faza de lichidare), insa lichidatorul nu a descoperit si nici nu doreste sa introduca actiune pentru atragerea raspunderii conf. art. 138 din legea insolventei. Tribunalul daca pronunta prin incheiere, lichidarea societatii, poate sa reprezinte o autoritate de lucru judecat ?
Multumesc anticipat !
Autoritate de lucru judecat se traduce prin efectul pe care il are o hotarare judecatoreasca definitiva de a impiedica o noua urmarire penal pentru aceeasi fapta. Practic, o faptanu poate fi judecata de doua ori.

O hotarare de lichidare a societatii nu poate avea autoritate de lucru judecat in materie penala, ci numai alta hotarare judecatoreasca penala.