Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... IMPOZIT FORFETAR O.U.G.34/2009
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

IMPOZIT FORFETAR O.U.G.34/2009

cateva intrebari :

1. la ce se aplica acest impozit forfetar ? la CIFRA de AFACERI ? sau la VENITURI??? dpdv al OUG 34/2009 este de fapt vreo diferenta intre cifra de afaceri si venituri ????? ca asa cum au spus-o in mass-media , s-au referit la cifra de afaceri , iar publicarea efectiva in M.O. se refera la venituri...

2. am o firma care din 1998 nu mai are NICI-O ACTIVITATE , insa predau lunar declaratiile aferente la administratia financiara, deci e 0 ( ZRO ) peste tot , si la aceste firme se plateste impozit forfetar???

3. cu TVA_ul , pt. masinile pe firma (autoturism ) , cum este? se deduce sau nu , ca din OUG eu nu inteleg nimic :(((
1.impozitul forfetar se aplica la venituri
2. chiar daca nu aveti activitate tot platiti impozit
3. pentru TVA exista niste distinctii. Deducerea a fost introdusa tocmai pentru ca multi romani si-au luat masini pentru scopuri personale , pe firma lor, si au evitat astfel plata TVA-ului